Gündem

Kuraklık sona eriyor ülke kara kışa teslim olacak! O kritik tarih verildi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika uyarısı geldi. Ülke kara kışa teslim olmaya hazırlanıyor. Mevsim şartları yine eski normale dönüyor. Uzun süredir bekleniyordu. Sonunda o müjde verildi. Kutuplardan gelen soğuk hava dalgasının tesiri ile yakın zamanda kar yağışı derinden hissedilecek.

Ocak ayının son günleri yaşanırken geçtiğimiz yılın kar manzaraları eski ve yeni olarak karşılaştırılıyor. Kara hasret kalan ülke için o günler yakın gözüküyor. Meteoroloji Müdürlüğü ve uzman isimlerin yaptıkları incelemeler ortak bir görüş etrafında birleşiyor. Yakın zamanda yeni bir soğuk hava dalgasının etkisinde kalınacak.

SOĞUK HAVALARIN BAŞLAYACAĞI O TARİH VERİLDİ!

Türkiye’nin sıcaklık haritası yeniden şekillendi. Uzmanların tahminlerine göre yeni bir kutup kapısı açıldı. Bu demek oluyor ki Şubat ayına giriş yapılan ilk günlerde kar ve soğuk hava derinden hissedilecek. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten konu ile ilgili detaylı bilgiyi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda duyurdu.

Uzun süre sonra ilk kez kurak bir kış geçiriliyordu. Bu sürecin böyle devam edeceği ve oluşabilecek zararlar konuşulurken bilgi güncellemesi yapıldı. Ökten’e göre artık kuraklık sona eriyor. Ülkeyi yeniden yağışlı havaların etkisine alacak tarih verildi.

GELECEK KAR UZUN SÜRE YERDE KALABİLİR!

Dağların tepeleri ve yüksek rakımda bulunan tüm beldeler 26 Ocak tarihi itibariyle yılın ilk karıyla karşılaşacak. Çok geçmeden oldukça geniş bir alanda 10 gün boyunca soğuk havanın etkisi hissedilecek. Uzman isim Boğaziçi Üniversitesinde görev alan profesör Doktor Adil Tek konu ile ilgili ilginç bir yorumda bulundu: “Eğer kar yağarsa geçtiğimiz yıldan farklı olarak uzun süre yerde kalmaya devam edebilir.”

Henüz kesin bilgilere erişilmese de Cuma gece saatleri itibariyle Doğu Anadolu’da tipi bekleniyor. Elde edilen veriler İstanbulda da yakın zaman da iki farklı soğuk hava dalgasının etkisine gireceğini gösteriyor.