Gündem

MSB askerlerin görev yerlerini açıkladı! Online askerlik yeri sorgulama ekranı…

Milli Savunma Bakanlığı tarafından askerlik görevinde bulunacak olan Erlerin görevlendirme yeri paylaşıldı. Bu kapsamda Astsubay ya da Yedek Subay olarak adaylıkta bulunan askerlerin de sonuçları açıklandı.

Her yıl Şubat, Mart ve Nisan döneminde görevlendirilecek askerlerin yerleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılıyor. 2023 yılı itibariyle yeni yılın ilk görevlendirilmesine yönelik online ortamda görev yerleri tek tek belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı bu haberi paylaştıktan sonra askerlerin sevk tarihlerine yönelik detaylı bilgiyi de sundu.

ONLİNE GÖREV YERİ SORGULAMA EKRANI

Milli Savunma Bakanlığı 2023 yılının Şubat, Mart ve Nisan ayında görev alacak Astsubay ve Subay adayları ile erlerin görevlendirme yerlerini duyurduğu online site sorgulamaya açıldı. Askerlik yerini sorgulamak isteyenlerin ise e-devlet sistemini kullanması yeterli oluyor. Online görev yeri öğrenme aşamaları:

  • turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme giriniz.
  • Ardından arama kutucuğuna “Milli Savunma Bakanlığı” yazınız.
  • Açılan sayfanın içerisinde alt kategoride yer alan “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” yazısına tıklayınız.

Bu adımlar takip edilerek bireysel olarak sorgulama işlemi yapılıp görev yeri öğrenilebilir.

SEVK BELGESİ NASIL ALINIR?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Astsubay ya da Yedek Subay pozisyonunda görevlendirilecek adayların ve Erlerin sevk tarihleri ise 2 Şubat 2023 olarak paylaşıldı. Ardından 3 farklı grup olarak detaylı sevk tarihleri de açıklandı.

Şartları karşılayan adayların görev yerine gitmeden önce sevk belgesini sevk işlemi başlamadan yaklaşık 10 gün önce iletmesi gerekiyor. Bu belge online ortamda e-devlet sistemi üzerinden ya da en yakındaki askerlik şubesine gidilerek alınabilir.

  • Birinci grup Yedek Subay/Astsubay, Er sevk tarihi 2 Şubat 2023
  • İkinci grup Yedek Subay/Astsubay, Er sevk tarihi 2 Mart 2023
  • Üçüncü grup Yedek Subay/Astsubay, Er sevk tarihi 6 nisan 2023