Gündem

Taksilere akıllı tepe lambası sistemi geliyor! Boş, Dolu, Rezerve veya S.O.S yazacak!

Yıl sonu tamamlanan UKOME toplantısı sonrası ulaşımda yeni kararlar alınmıştı. İstanbul’da ulaşımı sağlayan sarı taksiler için yeni tarifeler açıklanmış fiyatlar zamlanmıştı.

2023 yılının ilk günlerinde yapılan tarife farklılığı sonrası ilk ayın tamamlanmasına sayılı günler kala yeni bir karar daha alındı. Alınan bu karar hem taksicilerin hem yolcuları memnun edecek.

İstanbul’da taksi çalıştıranlar için taksimetrelere bağlanacak bir akıllı tepe lambası sayesinde araçta yolcu olup olmadığı fark edilebilecek. Onlarca kilometre uzaklıktan dahi aracın boş olup olmadığı yazıların değiştiği bir renkli tepe lambası ile fark edilebilecek.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan toplantı sonrasında taksi taşımacılığına yönelik tepe lambası düzenlemesi teklifi sonunda kabul edildi. Demokratik şekilde oy çokluğu ile kabul edilen karar için çalışmalar başlatıldı.

Açıklanan bilgiye göre 3 aylık dönemde tüm taksilerde akıllı tepe lambası kullanılmaya başlanacak. Bu akıllı lambanın kullanımındaki pratiklik ise şu şekilde gerçekleşecek: “Eğer araçta yolcu bulunuyorsa lambada “Dolu” olduğu yazacak. Araç boş ve yolcu yoksa “Boş” olduğu yeşil renkli dijital yazı ile belirtilecek. Eğer araç sahibi herhangi bir yolcu almaya gidiyorsa “Rezerve” yazısı belirecek.

GÜVENİLİR YOLCULUK DÖNEMİ BAŞLIYOR!

İstanbul’da taksi ulaşımına yönelik alınan bu yeni kararın sebebi olarak yolcu beğenmeme ya da yolcu alma gibi yaşanacak problemlerin ortadan kalkmasını sağlaması düşünülüyor. Bu anlamda hem sürücüler hem yolcular için faydalı bir çalışma olarak görülüyor.

Yapılacak bu yenilik sonrası daha güvenilir bir yolculuk deneyimi için S.O.S. yazan bir yardım çağrısı butonu yer alacak. Bundan sonra taksilerin içerisinde hem yolcular hem de sürücüler güvenliklerini tehlikeye atacak bir durumla karşılaşırlarsa panik butonu olarak adlandırılan alanı kullanabilecek.

Panik butonu; fiziksel olarak yaşanabilecek olumsuzlukları hem taşımacılık yapan şoför için hem de hizmeti almak isteyen müşteri için fayda sağlayacak. Bu butona basıldığı anda tepe lambası alanında “S.O.S.” simgesi belirecek. Dijital ekranda kırmızı renkli olarak beliren S.O.S. yazısı yardım çağrısı olarak kabul edilecek.