Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

BOTAŞ müjdeyi verdi: Doğal gaza büyük indirim geldi! Son dakika duyuruldu

Sabah saatlerinde gelen bir son dakika haberine göre Boru Hatları Genel Müdürlüğü (BOTAŞ) tarafından güzel bir gelişme duyuruldu. BOTAŞ, yaptığı açıklamasında doğalgaza indirim geldiğini açıklandı. İndirimin şu an için sanayi kuruluşları için geçerli olacağı belirtildi.

BOTAŞ, yaptığı açıklamasında büyük sanayi kuruluşlarının kullandığı gazın toptan fiyatında ve elektrik üretim amaçlı faz toptan fiyatlarında indirim yaptığını belirtti.

İNDİRİMİN MİKTARI BELLİ OLDU

Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında indirim yapılırken, Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında indirim yapıldı.

2022 yılının Ekim ayı dikkate alındığın zaman 1 Şubat itibariyle sanayide kullanılacak gaza yüzde 24,77 ile yüzde 38,45 oranında indirim yapıldığı görülüyor.

BOTAŞ İNDİRİM DUYURUSUNU YAPTI

BOTAŞ, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım – işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

– Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında,

– Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında, indirim yapılmıştır.

Diğer taraftan, Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %24,77 ile %38,45 oranlarında indirim yapılmıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında Konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”