Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretle maaş alan herkesi ilgilendiriyor! Bakan Vedat Bilgin’den kötü haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla birlikte yeni asgari ücret 8 bin 500 TL olarak belirlenmişti. Vatandaşlar enflasyon sebebiyle asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Katıldığı bir televizyon programında “Asgari ücrete ara zam gelecek mi?” sorusuna cevap veren Bakan Bilgin son dakika duyurdu.

Bakan Bilgin yaptığı açıklamasında, “Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor” dedi.

CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete ara zam, EYT, sözleşmeli personel ve geçici işçiler hakkında açıklama yapan Bilgin’in açıklamaları haberimizde..

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELMEYECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor. Düşmeye de devam edecek. Merkez Bankası’nın da açıkladığı tahmin rakamları bu yönde. Yıl sonunda yüzde 30’un altında yüzde 20’lerde bir enflasyon ile karşılayacağız. Enflasyonun yüzde 20’lere gerilediği bir ortamda da yaptığımız artış asgari ücretlilerin alım gücünün korunmasını sağlayacaktır”

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personele ilişkin konuşan Bilgin “Sözleşmeli personelin haklarını düzenleyeceğiz. Onları bu endişeden kurtaracağız. Netleşen bir takvim yok. Dosyamız netleşince açıklayacağız. Kamuda daha adil bir düzenleme beklentisi vardı” dedi.

EYT’DE SON DURUM

Bakan Bilgin, merakla beklenen EYT düzenlemesine ilişkin ise “EYT’de ilk maaşların Mart’ın 1’inde ödenmesini bekliyoruz. Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Süreç Meclis’in iradesindedir. EYT’li maaşında az zam iddiası doğru değildir” açıklamasında bulundu.