Gündem

BOTAŞ son dakika müjdesini paylaştı! Sanayi doğalgazına beklenen indirim geldi!

BOTAŞ tarafından yapılan yazılı açıklama ile beklenen müjde sonunda geldi. Doğalgaz faturalarına yansıyacak bu yeni gelişme sanayi işletmelerini de sevindirdi.

BOTAŞ’ın yazılı açıklamasında elektrik üretimi amaçlı faaliyette bulunan sanayi işletmeleri için satış fiyatına yönelik indirime gidildiğinin haberini verdi.

Sanayi doğalgazına yönelik yapılan indirim Şubat ayı itibariyle geçerli olacak. Faturaya yansıyacak olan indirimin tutarı ise %16,67 olarak belirlendi. Elektrik üretim amacı ile gaz satışı yapan sektörler için bu rakam %16,67; sanayide hizmet sunan kuruluşlar için ise indirim rakamı %13,30 ile %17,22 arasında değişebilecek.

DOĞALGAZIN TOPTAN SATIŞINDA MALİYET AZALACAK!

Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak bu indirim büyük çaplı organize sanayi kuruluşları tarafından harcanan doğalgazın toptan satışındaki maliyeti azaltacak. Açıklamada şu İnce detaya da dikkat edildi: “Geçtiğimiz yılın Ekim ayından beri var olan fiyatlar ve fiyat artışları dikkate alındığında 1 Şubat 2023 itibariyle geçerli olacak rakamlardaki indirim tutarı %27,77 ile %38,45 arasında değişmiş olacak.”

MESKEN ABONELERİ İNDİRİMDEN YARARLANACAK MI?

Doğalgaza yönelik sanayi kuruluşlarında uygulanan bu tarife sonrası mesken aboneler için de indirim geçerli olacak mı? sorusunu akıllara getirdi. Sanayi doğalgazı için yapılan indirimin evlerde kullanılan doğalgaz oraların etkilemeyeceği ifade edildi. 1 Şubat tarihi itibariyle geçerli olacak indirim yalnızca sanayiyi de faaliyette bulunan kuruluşları için geçerli olacaktır.

Doğalgazda indirime yönelik sanayi kuruluşlarına verilen müjde elektrik faturaları içinde verilmişti. Şubat ayı itibariyle geçerli olacak doğalgaz indirimine ek yine 1 Şubat itibariyle geçerli olacak %12’lik elektrik indirimi geçerli olacaktır. Konu üzerine dün EPDK başkanı Yılmaz yazılı açıklamada bulunmuştu. Piyasalarda bu anlamda maliyetleri düşürebilmek adına olumlu bir adım atıldığının da altı çizildi. Bu kapsamda elektrik ve doğalgaz indirimlerinin devam etmesi bekleniyor.