Gündem

Bakanlık satılan 260 bin araç için stokçuluğa karşı inceleme başlattı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından haksız rekabeti engelleyebilmek ve piyasalardaki stokçuluk faaliyetlerine son verebilmek için resmi inceleme süreci başlatıldı.

Bu inceleme bugünden itibaren satışa sunulacak araçlar için değil Eylül ayından itibaren satışı yapılmış toplamda 260 bin aracı ilgilendiriyor.

Son dönemlerde satışta haksız rekabeti tetikleyecek yönelimler ile stokçuluk faaliyetleri sektörde gittikçe artmaya başladı. Bakanlık konu üzerine detaylı bir inceleme başlattığını duyurdu.

O KİŞİLER VERGİ KAÇAKÇISI KABUL EDİLECEK!

Yapılan inceleme içerisinde 13 farklı distribütör ile 257 bayide satışı yapılan araçlar yer alacak. Hedefte 260 bin alıcıya ulaşarak bunların satın almış oldukları araçla ilgili bilgiler toplanacak. Bu bilgiler arasında elden bireysel ödeme almış olan kişiler ya da kurumla anlaşılarak yapılan satış işleminin olup olmadığı kişinin zorunda olarak bir parça almasına zorlanıp zorlanmadığı da öğrenilecek bilgiler arasında yer alıyor.

Hedefte özellikle bireysel olarak talep edilen ek parçaların bedelinin elden ödenip ödenmediği ile banka üzerinden ödenip ödenmediğini tespit edilebilecek. Belirlenen rakam üzerinden eğer bir ödeme talep edilmişse bu vergi kaçakçılığı kategorisine alınarak işlem başlatılacak.

USULSÜZLÜĞE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK!

Yapılacak detaylı ve kapsamlı incelemede liste fiyatında belirlenmiş olan rakamı aşan fahiş talepler için kişi vergi kaçakçısı olarak kabul edilecek. Eğer satış sürecinde bir usulsüzlük tespit edilirse satışı yapan bireysel kişi ya da bayi üzerinden cezai işlem uygulanacaktır.

Ortaya çıkan istatistiki verilerde pandemi dönemi sonrasında baş gösteren araç satışında ikinci ele yönelişin arttığı fark edildi. Özellikle geçtiğimiz yıl ikinci el araç piyasalarında 21 yaş ve üzerindeki modellerin tercih edildiği fark edildi toplamda 6,4 milyon ikinci el aracın el değiştirmesi sektörde Zirve rakamları beraberinde getirdi. Bu rekorun oluşmasındaki ana sebep olarak İMAS başkanı Hayrettin Ertemel; insanların artık otomobili kullanma amacı ile değil yatırım amacı ile gördükleri bir döneme giriş yapıldığını ifade etti.