Gündem

Dünyanın en popüler 10 şehri listesine Türkiye’den şaşırtacak o ilde dahil edildi!

Dünya çapında seyahat edilebilecek en popüler yerleşkeler açıklandı. O kentler ilk 10 olarak sıralandı. Şaşırtıcı olan ise dünyadaki tüm ülkelerin içerisinde yaşanabilir ve görülmeye değer kentler sıralamasında Türkiye’nin o ili de yer alıyordu.

Şehirlerin listelendiği platform internet üzerinden yapılan yorumların listelenmesi ve veri analizleri  ile ortaya çıkarıldı. Öncelikle popüler 85 farklı rota belirlendi. Bu rota üzerinden en çok yorum alanlar ilk 10 olarak listelendi. Ön planda ise bu bölgelerin manzaraları değerlendirildi.

LİSTE GÖZ KAMAŞTIRIYOR!

Listede yorum yapan kişilerin beklentileri açık bir ifade ile halka yönelik paylaşıldı. “Abartılmış Şehirler” başlığı altında tek tek sıralandı. Özellikle yaz ve kış aylarında seyahat planı oluşturmayı sevenler farklı yerleri görerek ufkunu genişletmek isteyenler için önemli bir portföy alanı sundu.

Listede yer alan şehirler arasında dünyanın en kalabalık ülkeleri içinde kabul edilen Tokyo’da bulunuyordu. Mimari yapısı ve özellikle Eyfel kulesi ile dikkat çeken Paris’te yer alıyordu. Merkezin tam ortasında yer alan koskoca saat kulesi ile Londra; denizi, sahili ve kumsalı ile insanı içine çeken Miami de listeye eklendi. Tüm bu dünya güzelliklerinin içinde elbette ki Türkiye’de yer alıyordu.

85 ÜLKE İÇİNDE İLK 10 SEÇİLDİ!

Dünyanın farklı şehirleri tek tek kullanıcı yorumuna sunuldu. 85 farklı şehir içerisinde 2. sırada Türkiye Antalya ile yer aldı. Türkiye’nin görülmesi gereken en güzel manzaralarına sahip olan yer Antalya seçildi.

İlk 10 listesini sıralamadan önce listede yer alan bazı önemli kentlerin özelliklerine değinmek gerekecek. Listede ilk 3’te yer alan Singapur, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ada ülkesi olma özelliğine sahiptir. 63 farklı adacıktan oluşan ülkenin simgesi ise Aslandır. Lion City olarak adlandırılan singapur’un tam merkezi bir noktasında kocaman bir aslan figürü yer alır. Bu aslanın yarısı balık olarak simgelenmiştir. Efsanevi kabul edildiği için her yıl Eylül ayında özel bir festivalde düzenlenir.

“ABARTILMIŞ ŞEHİRLER” İLK 10 LİSTESİ

Listenin 1. sırasında yer alan Bangkok, Tayland’ın en popüler ve büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Kültürel anlamda festivalleri ile ünlü olan bu şehir oldukça dinamik ve Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişmiş bölgesidir. Kozmopolit bir yapıya sahiptir. Dünyanın her yerinden gelen insanları ağırlar. Budist tapınakları ile ünlüdür.

Dünyanın en çok “Abartılmış Şehirleri” ve oylama oranları ilk 10 listesi şu şekildedir:

  • Bangkok %16,6
  • Antalya %16,5
  • Singapur %15,8
  • Münih %15,7
  • Rimini %14,2
  • Miami %13,9
  • Mumbai %13,9
  • Londra %13,8
  • Paris %13,8
  • Tokyo % 13,6