Gündem

2022’de vatandaşların canını en çok bu konular sıkmış! Şikayet hattına en çok sorulanlar…

Vatandaşların geçtiğimiz yıl en çok arattığı ve yardım aldıkları kategoriler tek tek listelendi. Bu sektörler içerisinde en büyük payı iletişim, e-ticaret, kargo hizmetleri ve finansal hizmetler yerini aldı.

Elde edilen raporlar bir önceki yıla göre şikayet sayısının %419 vize, aracılık ve danışmanlık firmalarına yapıldığı listelendi. Hatta geçtiğimiz yıl bu konu zirve noktaya ulaştı.

EN ÇOK ŞİKAYETİN GELDİĞİ GÜN VE SAAT!

Geçtiğimiz yıl şikayet edilen en büyük problemlerden biri ise taklit siteler ile dolandırılan müşterilerdi. Dolandırıcılık şikayetlerinin en zirve noktaya ulaştığı ay ise 2022 yılı Aralık ayı oldu. En çok şikayet İstanbul’dan gelirken en az şikayeti yapan il Muş oldu.

Şikayetlerin ardı ardına sürdüğü ve yoğunlaştığı gün Pazartesi olarak belirlendi. En yoğun şikayet alınan saat ise 14.00’dı. Tüm bir yılın istatistikleri 12 aylık dönemde en çok şikayetlerin zirve yaptığı tarih 29 Kasım 2022 oldu.

ŞİKAYET İÇİN SİTEYE ÜYE OLANLARIN SAYISI % 24 ARTTI!

Şikayetvar sitesinden paylaşılan ortak verilerde ay içerisinde ortalama olarak vatandaşların siteyi 18,5 milyon kez ziyaret ettiğini ortaya çıkardı. 1 yıllık süreçte ise toplamda 450 bin’i bulan şikayetler çözüme kavuşturuldu. Geçtiğimiz yıl siteye üye olan kişi sayısı %24 artış gösterdi. Bir önceki yıl 7 milyon 683 bin 504 olan kullanıcı sayısı 12 aylık zaman diliminde 9 milyon 250 bin 553’e ulaştı.

Geçtiğimiz yıl müşterileri memnun eden sektör grupları arasında %54 oylama ile anne, bebek ve çocuk sektörüne dair firmalar oldu. Endüstriyel anlamda makine sektörü faaliyetleri ise 2. sırada yer alıyordu. Emlak ve şirket sektörü müşterisiyle en çok ilgilenen ve sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için yardımcı olan sektörler arasında yerini aldı.

EN ÇOK NEYDEN ŞİKAYETÇİ OLUNDU!

En çok ziyaret edilen sektör e-ticaretti. 27 milyon 738 bin 336 kişi ziyaret etti. Onu takip eden finans sektörü 25 milyon 771 bin 527 ile 2. sıraya yerleşti. 2022’de en çok merak edilen sektör sağlık, kamu ve cep telefonu oldu. Önceki yıl en çok merak edilen sektörler arasında finans, internet ve e-ticaret yer alıyordu.

Bir önceki yıla göre şikayeti gittikçe artan kategori vize ve danışmanlık hizmeti veren firmalardı. O grubu bahis firmaları takip etti. Artış yaşayan bir diğer sektör ise vakıf ve dernek kategorilerine aitti. Bu kategorileri cinsel sağlık ürünleri takip etti.