Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Strep A Türkiye’de can almaya başladı: En net belirtisi açıklandı! Bu belirtiyi yaşayan hemen hastanenin yolunu tutsun

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ve daha sonra çeşitli ülkelerde görülen Strep A hastalığı artık Türkiye’de! Geçtiğimiz günlerde Ankara’da 3 yaşındaki Aras2ın hayatını kaybetmesine neden olan Strep A hastalığı panik yarattı. Konuya ilişkin Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Gürkan en net belirtinin boğaz ağrısı olduğunu belirtti.

Uzman isim açıklamasın devamında hasta olan çocuğun mutlaka evde 10 günlük bir tedavi sürecine girmesi gerektiğini ifade etti.

EN NET BELİRTİ BOĞAZ AĞRISI

Genellikle 10 yaş altı çocuklarda sıkça görülen Strep A ülkemizde de etkisini artmaya başladı. 3 yaşındaki Aras’ın hayatını kaybetmesine neden olan Strep A hastalığının en temel belirtisinin boğaz ağrısı olduğu açıklandı.  Dr. Suat Gürkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu hastalık son günlerde çok yaygın. Geçen ay influenza da çok yaygındı. O hala yaygın ama streptokok mikrobu bu ay daha öne geçti. Gelen vakaların çoğu streptokok mikrobu. Mikrobun diğer adı beta. Yüksek ateş ve boğaz ağrısıyla karşımıza çıkıyor. Yüksek ateş dışında kırgınlık, halsizlik, kemik ve eklem ağrısı gibi problemler de oluşturuyor. Üstelik birden ağırlaşabiliyor. Romatizmal problemlere de sebep olabiliyor. O yüzden bu gibi boğaz ağrısı olan bir çocuğumuz için ‘Boğaz ağrısı geçer, ilaç kullanmasın’ demek olmuyor. Çünkü 2-3 hafta sonra bu mikrop kendisini romatizmal problemlerle karşımıza çıkarabiliyor. O yüzden önce bu mikrobun olup olmadığını netleştirmek ve sonrasında 10 günlük tedavi altına almak lazım. 10 günlük tedavi uygulanmazsa bu mikrop kemik ve eklem ağrısı gibi, kalp romatizması gibi problemlerle karşımıza çıkabiliyor”

10 GÜNLÜK TEDAVİ ŞART

Hastanın mutlaka 10 günlük bir tedavi sürecine girmesi gerektiğini ifade eden Gürkan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kemik eklem ağrısı 2-3 hafta sonra oluyor. Genellikle kendi kendine olup geçiyor ama çok nadir de olsa kalp romatizması yapabiliyor. Bu, geri dönüşümsüz kapak problemlerine sebep olabiliyor. Romatizmal kalp rahatsızlığını yapan da genelde bu mikrop. O yüzden böyle bir çocuk gördüğümüzde tedaviyi mutlaka 10 güne tamamlıyoruz. O yüzden, ‘Çocuk artık iyileşti, ateşi yok, boğaz ağrısı yok’ diyerek ilaç kullanmayı bırakmamak gerekiyor. Mikrobu tespit etmesi için testlerimiz de var; Strep A hızlı test var mesela. Bu testler bazen negatif de çıkabiliyor. Dün bir hastam geldi, yüksek ateşle acile gitmiş. Hatta influenza domuz gribi pozitif çıkmış. Bana boğazının fotoğrafını gönderdiler. Boğazda beyaz lekeler ve damarda kırmızı noktacıklar vardı. Streptokok A testleri de çıkmış, 2 kere negatif çıkmış. Çocuk geldi, incelemelerimizi yaptık. Burada hekimin sanatını kullanması gerekiyor. Her zaman laboratuvara göre değil kendi tecrübelerini devreye sokması gerekiyor. Çocuğumuz ileride sıkıntı yaşamasın diye 10 günlük tedaviye başladık”