Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor: Yargıtay’dan emsal karar geldi

Aracı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir emsal karar açıklandı. Gelen son habere göre bir şirket aracının serviste yapılan bir hatadan dolayı kullanılamaz hale gelmesi sonrasında dava açtı. Konuya ilişkin açıklanan kararda “Araçta yapılan motor değişikliğinin değer artışına değil, değer kaybına neden olacağı kuşkusuzdur” ibaresi yer aldı.

Gelen habere göre davacı konumunda olan bir turizm ve nakliye şirketine ait aracın 55 bin km bakımının yapılması için firmaya bırakıldı. Şirket aracı teslim aldığında aracın motorunun bakım zamanı yapılan bir hatadan dolayı kullanılamaz hale geldiğini iddia ederek servis hakkında şikayette bulundu.

YENİ BİR ARAÇ İSTEDİ

Servis 2011 yılında araca yeni bir motor temin etmek istedi. Ancak şirket bu durumu kabul etmedi. Sebebi ile olarak şirket aracın yeni motor şase numarası ruhsata işlenmediğinden, trafiğe çıkamayacak durumda olduğunu ve kiraya verilip kullanılamayacağını belirterek kabul etmedi. Aynı zamanda avukat aracılığı ile servis aracın yeni bir araçla değiştirilmesini talep etti.

DOĞRU OLMAMIŞTIR

Son olarak Yargıtay’dan emsal bir karar geldi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, karar olarak şu açıklamayı yaptı:

“Davacı tarafından bakımının yapılması amacıyla davalı şirkete teslim edilen araçta motor değişikliği nedeniyle oluştuğu ileri sürülen zararın tespiti bakımından hükmün dayanağı bilirkişi raporları alınmış ise de; raporu düzenleyen bilirkişi heyeti işin tekniği konusunda uzman olmadığı gibi, raporda yapılan dava konusu araçta iki yıl boyunca kullanılan motorun sıfır kilometre yeni bir motor takılarak değiştirilmesinin herhangi bir değer kaybına neden olmayacağına yönelik tespit de doğru olmamıştır. Zira araçta yapılan motor değişikliğinin değer artışına değil değer kaybına neden olacağı, aracın değerinde kısmen de olsa azalma ve motor değişikliği sonucu ikinci el olan araç ile sıfır kilometre yeni araç arasında fark olacağı kuşkusuzdur. Bu durumda mahkemece; HMK’nın 266 ve devamındaki madde hükümleri gereğince otomotiv sektöründe uzman olan yeni bir bilirkişi seçilerek gerekçeli ve denetime elverişli rapor alınıp davacının talep ettiği değer kaybı zararı, aracın tamir tarihi itibariyle hasarsız haldeki ikinci el değerinin serbest piyasa şartlarına göre tespit edilmesi ve tamirden sonra aracın yaşı, hasar miktarı ve hasarlı kısımların özelliği dikkate alınarak serbest piyasa şartlarında ikinci el araç değerinde ne kadarlık bir azalma olacağının objektif kriterlerle tespit edilmesi suretiyle hasıl olacak sonuca göre karar verilmelidir”