Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretle geçinenlere kötü haber verildi: Maaşların üzerine çıktı! Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor

Aylık maaşı asgari ücret seviyesinde olanlara kötü haber verildi. Mutfak enflasyonundaki enflasyon oranı ciddi bir şekilde artarken, korkutan açıklama geldi. Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı. Buna göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükseldi. Yoksulluk rakamı ise 82 bin 875 TL’ye yükseldi. İşte detaylar..

Türk-İş ocak ayına ilişkin son rakamları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre açlık sınırı yeni asgari ücretin üzerine çıktı. Bir ailenin aylık kira, ulaşım, fatura, eğitim, sağlık, giyim gibi tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise, ocak ayında 28 bin 875 TL’ye yükseldi.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 108

Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 11 bin 557 TL oldu.

Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

YENİ YIL YENİ ALIM GÜCÜ KAYIPLARI İLE BAŞLADI

Açıklamada, “Net asgari ücret işveren ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Ancak açlık sınırı bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu zam 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu” ifadelerine yer verildi.