Gündem

Kriz teknoloji devine diz çöktürdü! 6 bin kişi istifaya hazırlanıyor!

Artan maliyetler, şirketlerin küçülmeye gitmesi ve buna bağlı olarak işten çıkarılanların artmasına sebep oluyor. Bu durum özellikle piyasalarda ilerleşmiş ve kalıcılığını ispatlamış olan markaları daha derinden etkiliyor. Hollanda’da merkezi bulunan Philips şirketi dünya genelinde 6 bin işçi çıkaracağını duyurdu. Kısa süre önce Amazon’un paylaştığı işçi çıkarma süreci sonrasında Philips’in bu hamlesi büyük yankı uyandırdı.

Philips firması son olarak geçtiğimiz yılın Ekim ayında işçi çıkarmıştı. 4 bine ulaşan bu işçilerin sayısı kararın üzerinden 3 ay geçmeden toplamda 10 bini gördü. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre maliyetlerin hızına yetişememekten kaynaklı olarak 6 bin işçinin görevine son verilecek.

80 BİN ÇALIŞAN İŞTEN ÇIKARILDI!

Dünyaca ünlü elektronik markası Philips satışlarında azalma sebebi ile geçtiğimiz yıldan bu yana 1,6 milyar zarara uğradı. Bu durum şirketin küçülmeye gitmesini beraberinde getiriyor. Firmaya ait çalışmasını sürdüren 6 bin kişinin işine son verilecek. Hollanda’da faaliyetlerine devam eden firmasında ise 1.100 çalışanın işine son verilecek.

Dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz süreci kapsamında şu ana kadar 80 bin çalışanın işine son verildi. Bu istatistik pandemi dönemi sonrası ulaşılan bir rakamdı. Philips firmasının kısa süre önce 4 bin kişinin işine son vermesi detayı ise dikkatlerden kaçmadı.

İŞTEN ÇIKARMALAR ÇOĞALDI!

Philips’in açıkladığı bu haberin yaklaşık bir hafta öncesinde Ford firması 2 bin 500 işçinin görevini sonlandıracağını açıklamıştı. Bu işten çıkarma kervanına katılan diğer teknoloji şirketleri arasında Meta, Google, Microsoft ve Amazon’da yer alıyordu.

Pandemi dönemi sonrasında toparlanma sürecini sağlıklı bir şekilde atlatamayan firmaların denge kurmada problem yaşaması ise olağan görülüyor. Elbette bu süreçte her firmanın kendine özgü sebepleri bulunuyor. Bu sebepler arasında en çok dikkat çeken Amazon’un yaptığı açıklamaydı. Pandemi dönemi ile beraber çok sayıda eleman alımı yapıldı ve bütçenin zorlandığı ifade edilerek 18 bini aşan çalışanın görevine son verilmişti.