Gündem

Portekiz SİHA tedariki için BAYKAR ile anlaşmaya vardı!

Silahlı ve insansız hava aracı SİHA için yeni bir ülke daha talip oldu. Portekiz, savunma sanayinde kullanacağı yeni SİHA’lar için Baykar ile görüşme sürecini başlattı. Konu üzerine detaylı bilgi Dışişleri bakanından geldi. Yapılan ortak basın toplantısı sonrası detaylar aktarıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Portekiz ile görüşmelerin başlatıldığını kısa süre sonra insansız ve silahlı hava aracı tedarikinde yeni bir yatırım alanı oluşacağını ifade etti.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile Portekiz dışişleri bakanı Joao G. Cravinho ortaklaşa basın toplantısı ile müjdeli haberi duyurdu. Ülkelerin karşılıklı olarak potansiyelini artıracak yeni yatırım alanlarının oluştuğu ifade edildi. Savunma sanayinde Türkiye Portekiz ile yeni bir dönemi başlatıyor. Portekiz 28 ülke arasında yerini almaya hazırlanıyor.

BAYRAK TB2 28 ÜLKEDE KULLANILIYOR!

Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı 28 ülkede aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca Bayraktar Akıncı SİHA’sı 5 farklı ülke ile yapılan ihracat sözleşmesi kapsamında kullanılıyor. İhracat amacıyla Avrupa’da ve NATO’da ilk ülke olarak Polonya Bayraktar TB2 SİHA’sını teslim almıştı.

SİHA TEDARİKİNDE CİDDİ TALEP VAR!

Elde edilen bilgiler Türk SİHA’larına talebin gittikçe arttığını ortaya çıkarıyor. Özellikle gelişmiş ülkeler arasında kabul edilen sayılı devletlerin SİHA’ları tedarik edebilmek için farklı yollar denediği de söyleniyor. Türkiye’den SİHA tedariki gerçekleştiren ya da bu yönde ciddi kararlar alan ülkeler arasında şu an için Polonya başta olmak üzere Ukrayna, Arnavutluk ve Romanya yer alıyor. Bunlar bilinen ülkeler arasında kabul edilirken arka planda aslında sürecin daha aktif şekilde ilerlediği fakat konu üzerine detaylı açıklama yapılmadığı da biliniyor.