Gündem

Okul öncesi çocuklar için ücretsiz yemek uygulaması! Millî Eğitim Bakanlığı ücretsiz uygulama için tarihi açıkladı!

Okul öncesi öğrencilerine haftanın 5 günü ücretsiz yemek uygulaması başlıyor! Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan uygulama 6 Şubat tarihinde başlayacak!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim dönenimin ikinci yarı yılında başlanılacak olan ücretsiz yemek uygulaması çalışmalarının sona erdiğini açıkladı.

Bakan Özer, hali hazırdaki eğitim döneminin başından itibaren 1.5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, 1.8 milyona çıkardıklarını, şimdi ise bu sayısı ikinci dönemde 5 milyona çıkarmak için çalışacaklarını ifade etti.

ÜCRETSİZ YEMEK UYGULAMASI İÇİN TARİH

Bakan Özer açıklamasın şunlara değindi: 6 Şubat itibariyle resmi okullarda devam den 1 milyon 450 bin öğrenci için bir öğün beslenme hizmeti sunuyoruz. Ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam den öğrencilerimiz de bu hizmetten faydalanabilecek.

Aynı zamanda okul mutfağında yemek hazırlayacak anaokulları ile bünyesinde ana sınıfı olan okul ve kurumların mutfak ihtiyaçları için ilgili okullara gereken bütçeyi de tahsil ettik. Bu imkanı olmayan okullar içinde beslenme hizmetinin sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri ve öğretmenevleri ile yemek hazırlayan diğer kamu kurumlarından satın alınması için gerekenleri yapacağız, ifadelerini kullandı.

ÖRNEK MENÜLER YOLLANDI

Günlük enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli olarak karşılanabilmesi için de gerekli besinlerin iyi kalite ve yeterli miktarda temin edilmesine dikkat edilecek. Bu kapsamda menülere dikkat edilecek. Bunun yanı sıra menülerde sağlıklı beslenmeye de dikkat edilip alışkanlık kazanılması sağlanacak.

Menülerde az tuz tüketimine dikkat edilecekken aynı zamanda tatlılar için yapay tatlandırıcı kullanılmayacak.

Sağlıklı beslenme için bulunması gereken, et, süt ve ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, ekmek ve tahıllar grubu, sebze, yağlı tohumlar yer alacak. Bakanlık tarafından sağlıklı ve dengeli beslenme için örnek menüler hazırlandı ve illere dağıtıldı. Kendi menülerini hazırlayacak olan okullar içinde il ve ilçe halk sağlığı merkezlerinden diyetisyen desteği alınacak.

Her il ve ilçede de yetkili olan kimseler tarafından komisyonlar kurularak denetleme yapılacak.