Gündem

İstanbul’da Başkonsolosluğunu kapatan ülkeler artıyor! Son olarak Almanya Başkonsolosluğu kapatıldı!

Birçok ülke güvenlik gerekçesiyle Türkiye’de bulunan konsolosluklarını kapatıyor. Son olarak Almanya’da bu ülkeler arasında katıldı. Almanya, Beyoğlu’nda bulunmakta olan İstanbul Konsolosluğu’nu güvenlik nedeniyle kapattığını açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde Hollanda ve İngiltere İstanbul’daki Konsolosluklarını kapatma kararı aldığını açıkladılar. Her iki ülkede güvenlik nedeniyle geçici bir süre olarak bu adımı attıklarını açıkladılar. Son olarak Almanya’da bu kervana katıldı.

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu sosyal medya hesabından yapılan açıklama sonrasında kapatıldığı öğrenildi. Almaya, güvenlik nedeniyle açıklaması yaparak, geçici bir süre olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada bugün için yapılacak olan vize ve pasaport işlemlerinin de iptalini açıkladı.

RANDEVULAR ERTELENDİ

Taksim, Gümüşsuyu’nda bulunan konsolosluğun girişine de konsolosluğun bugün kapalı olduğuna dair yazı asıldı. Tüm randevuların ertelendiğini ve güncel gelişmeler için internet sitesinin takip edilmesi de kapılı asılan tabelada belirtildi. Tabelanın yanı sıra, kapıda güvenlik önlemleri de alınmış oldu.

Almanya’nın yanı sıra daha öncesinde Hollanda ve İngiltere’de İstanbul Başkonsolosluğunu kapatan ülkelerden oldu. Hollanda, olası protesto ve batılı hedeflere yönelik artan tehditler sebebiyle geçici bir süre için ziyarete kapattı. İngiltere de geçici bir süre kapattığını duyurmuştu.

27 Ocak 2023 tarihinde ABD, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve İsveç ülkeleri Türkiye’ye yapılacak olan seyahatler için uyarıda bulunmuştu. ABD tarafından gelen uyarıda şunlar yer almıştı: Avrupa’da son zamanlarda Kuran yakma olaylarından sonra ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası karşı saldırılara karşı uyarmakta, ifadeleri yer aldı.

GÜVENLİK AÇIKLAMASI

Birleşik Krallık da benzer bir açıklama yaparak vatandaşlarını uyardı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Şu anda, İstanbul’da Batılıların uğrak yerlerinde olan kiliseler, sinagoglar, büyükelçilikler ve konsolosluklara yönelik artan bir terör saldırısı tehdidi vardır.

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu tedbir amaçlı geçici bir süreliğine ziyarete kapatılmıştır. Dikkatli olmalı ve yerel güvenlik yetkililerinin tavsiyelerini uyum sağlamalı, basında çıkan haberlerin takibinde olmalı, bu seyahat tavsiyelerini takip etmekte fayda olacaktır, sözleri yer aldı.

Ülkelerin peş peşe konsolosluklarını kapatmaları şu anda gündemde ki yerini koruyor.