Gündem

Birçok ilde artan kar yağışı sınavların ertelenmesine neden oldu! Hangi iller için uyarı yapıldı?

Yurdun birçok yerinde kar yağışı kendini göstermeye başladı! Malatya’da oldukça etkili olan kar yağışı üniversitede sınavların iptal edilmesine yol açtı!

Uzun zamandır beklenilen kar yağışı, sonunda yurtta kendisini gösterdi. Özellikle kimi illerde artan kar yağışından dolayı pek çok aksaklık meydana gelirken, kimi okullarda da sınavlar iptal edildi.

Malatya’da artan kar yağışı pek çok değişikliğe sebep oldu. Ulaşımdan, eğitime kadar birçok şeyi etkiledi. Akşam saatlerinde başlayan kar, tüm kenti beyaza boyadı. Yağan kar büyükten küçüğe kadar herkesi mutlu ederken, üreticiler de bu duruma sevindi.

HANGİ ÜNİVERSİTEDE SINAVLAR ERTELENDİ?

Mevsim normalleri dışında seyreden hava, kar yağmasıyla beraber değişti. Şehrin birçok yerinde oldukça güzel görüntüler ortaya çıkarken, vatandaşlar da kuraklığa karşı yapan kardan memnun. Ancak bu memnuniyetin yanı sıra şehirde pek çok aksaklık da meydana gelmedi değil.

Karın etkisini arttırması nedeniyle birçok kara yolunda aksaklık yaşandı. Pek çok kısal mahalle yolu da ulaşıma kapanmış oldu. Ekipler yollarda tuzlama çalışması yaparak ulaşımı normale döndürmeye çalışıyorlar. Kimi ilçelerde ise kar ve tipi sebebiyle riskli olan caddeler trafiğe kapatılmış oldu.

Malatya’da etkili olan kar yağışı okulları da etkiledi. Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli’den gelen açıklama sonrasında üniversitede yapılacak olan bütünleme sınavlarının başka bir tarihe ertelendiği öğrenildi. Bunun yanı sıra üniversite çalışanlarının da hamile ve yaşından küçük çocuk sahibi olan kadınlarla engelli personeller 1 gün idari izinli sayılacak. İnönü Üniversitesi’nde ise eğitime ara verilmediği öğrenildi.

BİRÇOK İLDE KAR YAĞIŞI

Şehirde etkili olan yoğun kar, ulaşım ve eğitimin yanı sıra ağaçları da etkiledi. Artan kar yağışı nedeniyle bazı ağaçlar devrildi.

Kar yağışının etkili olduğu başka bir şehir de Elâzığ oldu. Akşam saatlerinde başlayan yağış, tüm şehri beyaza boyadı. Vatandaşlar ise soluğu dışarda alarak bu anı kaydetti.

Kar yağışı için Hakkari’ye uyarı geldi. Kar yağışı sonrasında buzlanma, don, kuvvetli rüzgarlar için tedbirli olunmasına dair uyarılar geldi.