Gündem

Alkollü içki ticareti yapanlar dikkat! Kurallar sil baştan değişti! Yetki belgesini yenilemeyi unutan pişman olacak!

Ticareti yapılan alkollü içkilerin üretimine yönelik yasal düzenleme Resmi Gazetede yürürlüğe girdi. Yapılan yeni düzenleme ile alkollü içki grubundaki bazı ürünlerin ambalaj hacminde küçültmeye gidiliyor. Üretim süreci tamamen değişiyor. Piyasada artık büyük ambalajlı bira ya da alkollü içecek bulmak mümkün olmayacak.

Alınan bu yeni karar Resmi Gazetede yayınlandı. Kararın içerisinde santimetresine kadar belirlenen boyut net olarak ifade edildi. Ayrıca eklendi: “Bira dışında herhangi bir alkollü ürün cam dışındaki bir paketleme ile üretilemeyecek ve ithali de yapılamayacak.”

BAKANLIKTAN İZİN ALINMASI GEREKECEK!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alkollü içki ve alkol tesislerine yönelik belirlenen yönetmelikteki değişiklik Resmi Gazetede bugün yürürlüğe girdi. Alkollü içki ya da alkol üretimi izni bulunan firmalar ticarethane ya da imalathanelerinde şirket hisselerini 3.kişilere devredebilmesi için bakanlıklardan izin istemesi gerekecek. Bu yeni düzenleme ancak kişinin prim borcu, son bir ay içinde alınmış bir muaccel vergi bulunmadığında yapılabilecek.

İçki dağıtabilmek için yetki belgesini yenilememiş olan tüm firmaların belgelerinin geçerlilik tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde başvurunun iletilmesi gerekecek. Süre aşıldıktan sonra yapılacak başvurular yenileme kapsamında değerlendirilmeyecek.

AMBALAJLAMADA SINIR GETİRİLDİ!

Kanun kapsamında alınan bir başka karar ise alkollü içki ve biraların 5 santilitreden küçük ambalajlara sahip olacağıydı. Bira dışında 300 santilitreden büyük ambalaj hacmi kullanılamayacak. Üretimi sağlanamayacak. Piyasada satışı yapılamayacak. Bira dışındaki tüm içki ürünleri cam malzemeden yapılmış ambalaj ile satılabilecek.

Bunun dışında kurala uymayan ürünlerin satışı tamamen yasaklanacak. Konu üzerine kanunun toptan satıcılar perakende işletmecileri ve yetki belgesine sahip dağıtım firmaları tarafından ne zaman, hangi tarihlerde uyulacağı da yayınlanan yönetmelikte net olarak belirtilmiştir.