Gündem

Norveç’in provokatör Türkiye eylemi son anda engellendi! İzin iptal edildi!

Norveç’te Cuma günü düzenlenmesi planlanan Kur’an-ı Kerim provakasyonu son anda engellendi. Türkiye böyle bir haberi aldığında bu eylemin engellenebilmesi için Norveç’in Büyükelçisini Ankara’da bulunan Bakanlığa çağırdı. Bakan Çavuşoğlu tarafından açıklanan bu sözler sonrasında verdikleri izni iptal ettiler” yorumunda duyuldu.

Yarın (3 Şubat Cuma) Norveç’te gerçekleştirilmesi planlanan Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı eylemi için harekete geçildi. Daha önceden İsveç’te gerçekleştirilen bu eyleme tüm yönetim izin vermişti. Fakat bu sefer Türkiye bu durumu izlemedi. 3 Şubat’ta yapılması planlanan provokasyon için Norveç Büyükelçisi Sk Jonsberg, Dışişleri Bakanlığı’na bizzat davet edildi.

BÜYÜKELÇİ DAVETE İCABET ETTİ!

Yapılan davet sonrasında Büyükelçiye karşı: “Norveç açıkça nefret suçu işliyor bu eylemin engellenmesi yönünde yaklaşımımız bunu en güçlü şekilde kınadığımızı gösterir. Bu tutum kabul edilmiyor ve edilemez” dedi ve ardından ekledi: “Eyleme izin verilmemesini bekliyoruz.” dendi. İstenen cevap geldi. Oslo emniyeti elçilik önünde gerçekleştirilecek eylemin güvenlik sebebiyle iptal edildiğini paylaştı.

DAHA ÖNCE NELER OLDU?

Daha önceden İsveç’te bu tarz bir eylemde bulunulmuştu. Aşırı sağcı olan politikacı Rasmus Paludan Türkiye’de bulunan Stokholm büyükelçiliği önünde İsveç makamlarının vermiş olduğu izin ile Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı. Bu eylem Tüm İslam coğrafyası tarafından kınandı. Yapılan bu davranış için:

“Meşru bir ifade özgürlüğüdür” gibi bir savunmanın arkasına sığınarak değerlendirmeye alınamaz. Dünya genelinde 1.5 milyonu aşkın Müslüman bulunuyor. Müslümanların dini hassasiyeti bu şekilde rencide ediliyor” denildi.

Ardından Ürdün, Kuveyt, ve Suudi Arabistan’da eylemler düzenlendi ve bu duruma tepki gösterildi. İslam Birliği Teşkilatı konu üzerine: “Bu yabancı düşmanlığı ve bağnazlığının ürkütücü bir seviyesidir” açıklamasında bulundu.