Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Cebinde 100 TL olanlar dikkat: Siz de gram altın alabilirsiniz! Uzman isim formülü açıkladı

Vatandaşlar ve yatırım yapmak isteyenler tercihini güvenli liman olan altından yana kullanıyor. Ancak altın fiyatları rekor kırmaya devam ederken, yatırım amaçlı altın almak vatandaşı zorluyor. Gelen bir son dakika haberine göre Doç. Dr. Murat Turgut altına yatırım yapmak isteyenlerle ilgili önemli bir açıklama yaptı. Cebinde 100 TL olanlar dikkat! Siz de gram altın alabilirsiniz. İşte yolu..

Doç. Dr. Turgut, yaptığı açıklamasında altın sertifikasının da altından bir farkı olmadığını ifade ederek, “Çünkü altın sertifikasının altından bir farkı yok. Gram altından farklı değil. Yatırımcının bu alternatifi değerlendirmesinde ciddi fayda var” diyerek yatırımcılara tavsiyede bulundu.

ALTIN DÜN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Altın fiyatları çok hareketli bir haftayı geride bıraktı. Özellikle FED kararının açıklanmasından sonra anlık olarak rekor kıran gram altının yanına yaklaşılmıyor. Ancak dün ABD tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasıyla altın düşüşe geçti.

2-3 AY ÖNCE 1700 DOLARDI

İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Turgut, “Doların global anlamdaki değer kaybının yavaş yavaş sonlarına geliyoruz. Faiz artırım sürecinin de sonuna geliyoruz. Tüm bunlar altının şu anda çok cazip olduğunu bize gösterir. Altın fiyatları bundan 2-3 ay önce 1700 dolardı. Şimdi 1900 dolar seviyelerinde. Aslında yüzde 15’lik dolar bazında prim var global piyasalarda” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

ALTIN SERTİFİKASININ ÖNEMİ

Turgut, açıklamasında altın sertifikası hakkında şunları söyledi:

“Eğer biz fiziki altın talebi yerine Borsa İstanbul’da işlem gören altın sertifikasını talep edersek bu ithalat kalemini azaltmış oluruz. Bunun da cari açığa çok ciddi bir yansıması olur. Ülke olarak hep beraber kazanmış oluruz. Bu yüzden yatırımcılara tavsiyem altın yatırımlarını altın sertifikası üzerine yapmaları. Çünkü altın sertifikasının altından bir farkı yok. Gram altından farklı değil. Yatırımcının bu alternatifi değerlendirmesinde ciddi fayda var. Artık cebinde 100 lirası olan bile Borsa İstanbul’dan altın sertifikası alabiliyor”