Ekonomi

Çin’de tedbirsizlik süreci gümüşe yaradı! Altına fark atıp rekor kırması bekleniyor!

Değerli metaller arasında en çok rağbet edilen ve güvenilir liman olan altının tahtı sarsılıyor. Gün geçtikçe yükseliş seyrini devam ettirirken uzmanlardan gelen haber Gümüşte yeni bir atak dönemini beraberinde getiriyor.

Kısıtlamaların etkileri yavaş yavaş azaldı. Covid sebebiyle uygulanan sert kurallar artık yerini daha da gevşek bir politikaya bıraktı. Bu süreç Gümüşün daha çok ön plana çıkmasını sağladı. Uzmanlara göre yıl sonuna doğru Gümüş, Altından daha değerli hale gelebilir.

“GÜMÜŞ DAHA DA DEĞERLENECEK!”

Bu hafta FED’in faiz artırım stratejisindeki farklılık dalgalı bir fiyat sürecini beraberinde getirdi. Endüstriyel yatırım araçlarında da bu dalgalı süreç etkisini hissettirdi. Uzmanlara göre Çin yılın ikinci yarısına doğru Covid kısıtlamalarına geri dönmezse Gümüş altından daha iyi bir noktaya gelebilecek.

Gümüşün istatistikleri şu an dahi oldukça yüksek gözüküyor. 6 aylık süreçte %14 değer kazandı. 23 ile 24 dolar bandı aralığında hareketliliğini sürdürüyor. Uzun vadede ortaya konan ortalamaların oldukça üzerinde olması da bu fikri kuvvetlendiriyor. Şu an için Altın, Gümüşün oldukça önünde. Konu üzerine açıklamaları ile ön plana çıkan uzman isim AMC Baş Yatırım stratejisi yöneticisi Chintan Haria: “Çin bu yeni rahatlık ve açılım sürecinde iken gümüş daha da değerlenmeye devam edecektir.

UYUYAN DEV GÜMÜŞ HAREKETE GEÇİYOR!

Uzmanların çoğu gümüşü uyuyan bir deve benzetiyor. Çin ekonomisi yükseldikçe gümüş atak sürecine geçebilecek. Gümüş için talebin %70’e yakını endüstriyel sektörden karşılanıyor. Geriye kalan kısım ise yatırım ya da mücevherat talebi için değerlendiriliyor.

Gümüşün özellikle yüksek teknolojilerde rahatlıkla dönüşümü sağlanarak kullanılabilmesi, enflasyona karşı koruması, çinko ya da kurşun gibi madenlerde değerlendirilebilmesi yönüyle de önemi gittikçe büyüyor.