Editörün SeçtikleriGündem

Türkiye faciaya uyandı: 7,4 büyüklüğünde deprem oldu! Onlarca ölü yüzlerce yaralı var

Türkiye resmen bu sabah faciaya uyandı. Gelen bir son dakika haberine göre Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem 10 ilde birden hissedildi. Adana, Mersin, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay gibi çeşitli illerde binalar, hastaneler yıkıldı.

Depremin büyüklüğü 7,4 olarak açıklandı. Yıkılan binaların altında kalan vatandaşlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. AFAD ölü ve yaralı sayısı hakkında son durumu açıkladı. Gelen son habere göre 7 ilde 76 kişi hayatını kaybetti en az 446 kişi de yaralandı.

İL İL SON DURUM

MARAŞ VALİSİ: ÖLÜ VE YARALI SAYISI VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta çok sayıda bina hasar gördü. Vali Ömer Faruk Coşkun, deprem sonrası yaptığı ilk açıklamada, “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi.” ifadelerini kullandı.

MALATYA’DA YÜZLERCE YARALI VAR

Sarsıntının ciddi şekilde hissedildiği Malatya’da ise Vali Hulusi Şahin depremin ardından yaptığı ilk resmi açıklamada; “Kentte 140 bina yıkıldı. 420 yaralı var, 23 kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP VALİSİ: 500’DEN FAZLA GÖÇÜK VAR

Kahramanmaraş’taki 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından bir şiddetli sarsıntı da Gaziantep’te yaşandı. Saat 04:26’da Gaziantep’in Nurdağı ilçesi merkez olmak üzere 6.4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Gaziantep Valisi Davut Gül yaptığı açıklamada; “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu.” ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA VALİSİ: 17 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Depremin hissedildiği kentlerden Şanlıurfa’da ise hayatını kaybedenler oldu. Vali Salih Ayhan, “Depremde şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı.” açıklamasında bulundu.

7.4’lük deprem 10 kentimizde yıkıma neden oldu! İşte il il acı bilanço

OSMANİYE’DE 65 BİNA YIKILDI

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz ilk açıklamasında; kentte 65 binanın yıkıldığını, ilk belirlemelere göre 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

ADIYAMAN’DA 28 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Adıyaman Valisi, kent merkezi ve çevre ilçelerde depremin etkisini gösterdiğini, yıkılan binalar olduğunu söyledi. Vali Çuhadar, “28 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda binada hasar var. En az 100 bina yıkıldı.” dedi.

DİYARBAKIR’DA 6 BİNA YIKILDI

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, “Depremde 6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. 79 vatandaşımız yaralandı.” ifadelerini kullandı.

ADANA’DA SON DURUM

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Adana’da bir bina çöktü. Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar da yaptığı açıklamada “Biri 17 diğeri 14 katlı olmak üzere ilk belirlemelere göre 3 apartman tamamen yıkıldı. Lütfen vatandaşlarımız yolları boşaltsın.” dedi.

KİLİS’TE 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kilis Valiliği tarafından yapılan açıklamada da “Elbeyli ilçesinde ölü ve yaralı bulunmamaktadır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır. Polateli ilçesinde can kaybı yok, 1 yaralı bulunmaktadır. Bir bina yıkılmış olup arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ikinci bir emre kadar eğitim ve öğretime ilimiz merkez ve köylerinde ara verilmiştir. Gelişmeler ilerleyen saatlerde ayrıca paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.