Gündem

Meteoroloji’den kar uyarısı geldi! Hangi iller için sarı ve turuncu kod uyarısı yapıldı?

Kış artık iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Kar birçok kentte etkili olmaya başladı. Hatta kimi yerlerde ulaşım ve eğitimde aksaklıklar meydana getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni şehir için turuncu, 18 şehir için de sarı kod uyarısında bulundu. Peki bu şehirler hangileri oldu?

Şubat ayı karla başladı. Kış etkisini artık ülkenin birçok yerinde kendisini göstermeye başladı. İzlanda soğuk havanın etkisi ülkede etkili olmaya devam ediyor. Meteoroloji’den de toplam 25 şehir için uyarı geldi. Kimi iller sarı kimi iller de turuncu renkte kod uyarı aldı.

BİRÇOK BÖLGE İÇİN KAR UYARI YAPILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden uyarı. Günlük tahmin raporunda kuvvetli kar yağışının olacağına dair uyarı geldi. Beklenen yağışların Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Denizli, Bursa, Afyonkarahisar, Konya, Karaman dolayları ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli olacak yağış ve yer yer de yoğun bir şekilde kar yağının olması beklentiler arasında. Bu bölgelerdeki olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğine uyarılar geldi.

Marmara’nın kuzey ve doğusu ile, Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Artvin, Rize dolaylarının da yağışlı geçeceğine yönelik tahminler var.

FIRTINA DA  BEKLENİYOR

Rüzgârın sabah vakitlerinden sonra Marmara’nın batısında (İstanbul, Trakya, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova’nın batısı) zamanla da Ege’nin batısında da (Manisa, İzmir, Aydın’ın batısı) kuzey yönlerden gelecek kuvvetli rüzgâr ve fırtına (60-80 km/sa.), İstanbul Avrupa Yakasında da yer yer tam bir fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesine dair beklentinler var.

Hava durumuna ilişkin gelen bu bilgilerden sonra vatandaşların gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Neredeyse tüm yurtta etkisi görülen kış mevsimin olumsuz durumlarına karşı tedbirli olmak lazım. Mecburiyet olmadıkça trafiğe çıkmamak faydalı olacaktır. Ya da kış lastiği ve zincir gibi tedbirler alınarak çıkmakta yarar olacaktır. Meteorolojiden gelen bilgiler ışığında hareket etmek tüm vatandaşlara yardımcı olur.