Gündem

Depremden saatler sonra son durum “10 ilde 912 ölü, 5 bin 385 yaralı bulunuyor!”

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremin büyüklüğü son dakika güncellemesi ile yenilendi. 7.4 olarak aktarılan depremin büyüklüğü 7.7 şiddetinde gerçekleştiği ifade edildi. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem 10 ilde yapılan arama kurtarma çalışmalarında yıkıcı grafiği ortaya çıkardı. Son dakika alınan bilgilere göre 10 ilde toplamda 912 kişi hayatını kaybederken 5 bin 385 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.

Gece sabah saatlerine doğru gerçekleşen deprem büyük sarsıntıya sebep oldu. İki bini aşkın bina çöktü. Enkaz altında kalan onlarca vatandaşın ölü ve yaralı haberleri ülke gündeminde sarsıcı etkisini gösterdi. AFAD tarafından yapılan açıklamada depremin büyüklüğü 7.4 olarak ifade edilmişti. Daha sonra yapılan güncelleme ile 7.7 şiddetinde olduğu tespit edildiği ifade edildi. Yerin 7 kilometre altından hissedilen bir depremdi.

KURTARILAN KİŞİ SAYISI “2 BİN 470”

AFAD’ın son dakika açıklaması Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Adıyaman, Hatay ve Malatya olmak üzere toplamda bu illerde oluşan can kaybı 912’ye kadar yükseldi. Henüz çalışmalar tamamlanmış değil. Koordineli bir şekilde çalışmaların yapıldığı farklı ülkelerden maddi-manevi desteğin geldiği süreçte yaralı sayısı 5 bini aşıyor.

Yapılan çalışmalarda kurtarılan kişi sayısının 2 bin 470 olduğu ifade edildi. Yıkılan binaların sayısı ise son dakika verilerine göre 2 bin 818’i gördü. Kalıntılar arasında vatandaşların kurtarılma çalışması devam ediyor. Öte yandan bu 10 farklı ilde eğitime ara verildiği ifade edildi.

3 ASKER ŞEHİT OLDU!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından bölgede 3 askerin şehit olduğu duyuruldu. “Silahlı Kuvvetler hazırda teyakkuz halinde bekliyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Fakat 3 şehidimiz bulunuyor. Elbette ki yaralılarımız da var” açıklaması yapıldı.

KAPALI TELEFON HATLARI AÇILDI! “TRAFİĞE ÇIKMAYIN!”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından bölgede teyakkuzun sürdüğü ve 4.seviye alarma geçirdiği ifade edildi. Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara trafiğe çıkmamaları yönünde çağrıda bulunuldu. İletişimde yoğun bir dönemdeyiz. Deprem bölgesi dışında telefonu kullanımını azaltılmasını istenildi.

Öte yandan deprem bölgesinde rahatlıkla haber alınabilmesi için GSM operatörleri kapasitelerini arttırdığını duyurdu. Bu bölgelerde operatörler kapasitelerini arttırırken kapanan telefonların hatlarının açıldığı da ifade edildi.