Gündem

Otomotiv sektöründeki dengesizlik için bakanlıktan yeni hamle! Sıfır araçların fiyat artışı kontrol altına alınacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sıfır araç piyasasındaki haksız olan fiyat artışı için yeni adım! Sıfır kilometre araç satışlarındaki kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları için bakanlıktan çok önemli bir adım geldi. Bakanlık, sıfır araçta stokçuluk ve haksız fiyat artışına karşı 39 şehir için 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına dair inceleme başlattığını açıkladı.

Bakanlık, otomotiv sektöründeki dengesizliklerin ortadan kaldırılacağını duyurarak, vatandaşların bu konuda mağduriyetlerine yol açanlar için gerekli yaptırımların da gecikmesiz bir şekilde uygulanacağını belirtti.

TOPLAM 39 İLDE ÇALIŞMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır kilometre araç satışında kayıt dışılık, hakız fiyat artışları ve stokçulukla ilgili açıklama yaptı. Bakanlığa, otomotiv sektörüyle ilgili son zamanlarda stokçuluk yapıldığına, vergi kanunlarına aykırı hareket edildiğine, elden yapılan tahsilatla vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığına dair gelen şikayetler geldiği belirtilen açıklamada şunlar yer aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, stokçuluk, kayıt dışılık ve haksız yapılan fiyat artışları ile mücadele etme anlamında son derece kararlı bir tutum içerisindeyiz. Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafınca otomotiv sektöründe kayıt dışılık, hakız yapılan fiyata artışı ve stokçuluk artışlarının önüne geçmek için gerekli olan araştırma ve incelemelere başladık. Bakanlığımıza bağlı olan vergi müfettişleri tarafından kayıt dışılık, haksız fiyat artışları ve stokçulukla alakalı olarak mücadele etmek için İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere toplamda 39 şehirde, 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik olarak gerekli çalışmalara başlandı. 13 distribütör ve 256 bayinin satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belgeye yönelik talep süreçleri sonlandı. Yapılan bu çalışma kapsamında, ayrıca bayilerden araç satın almış olan 25 bin alıcıya bilgi isteme yazıları gönderildi. Özellikle araç satın alanların bayilere elden para ödeyip ödemedikleri konusu araştırmaya konu edinildi, ifadeleri yer aldı.

DENGESİZLİK GİDERİLECEK

Bakanlık açıklamasında, bu konuda vatandaşları mağdur edenlere yönelik gerekli yaptırımların gecikmeden uygulanacağını belirterek otomotiv sektöründeki dengesizliğin giderileceğini açıkladılar.