Gündem

Acil durumlarda deprem çantası nasıl hazırlanmalıdır? Deprem çantasında olması gereken en önemli malzemeler…

Kahramanmaraş merkez üssü olan büyük Türkiye depreminde 10 ilde arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Deprem sırasında yaşlı, çocuk, genç, yetişkin, kadın erkek fark etmeksizin göçük altında kalan vatandaşların ilk anda hayatta kalabilmeleri için deprem çantası hazırlığı büyük önem taşıyor.

Her evde ani ve acil durumlar için muhakkak ki bulunması gereken deprem çantasının içerisindeki malzemeler neler olmalıdır? AFAD tek tek açıkladı.

İLK 72 SAATE DİKKAT!

AFAD deprem çantası ile ilgili özel bildirimde bulundu. Depremin özellikle ilk 72 saatinin büyük önem taşıdığının altı çizildi. Acil ihtiyaçların, değerli evrakların muhakkak ki afet ve acil durum çantası içerisinde bulunması gerektiği ifade edildi. Bu sayede kişinin hem kendi hem de sevdiklerinin hayatı riski olmaktan çıkabilir.

Afet anlarında ve sonrasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin tek bir çanta içerisinde hazır halde çıkışa en yakın konumda bulundurulması gerektiği söylendi. Çantanın özellikle bebek, engelli, yaşlı gibi bakıma muhtaç kişiler bulunuyorsa bunların ihtiyaçlarının olacağı malzemelerden tıbbi ürünlerden oluşması gerektiği vurgulandı.

BOZULMAYACAK YİYECEKLER SAKLANMALIDIR!

Afet çantası içinde olanların doğru şekilde belirlenmesi ve bu tip deprem anlarında uzun süreli olarak göçük altında kalma riskine karşı hayatta kalabilmek için doğru ürünlerin muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu çanta evde, iş yerinde hatta okullarda dahi kullanılabilir.

Yiyeceklerin ve içeceklerin belirli aralıklarla kontrol edilerek değiştirilmesi ürünlerin bozulmadan saklanabilmesi de önemlidir. Hazırlanması gereken gıdaların vitamin içeren ve karbonhidratlı olmasına dikkat edilmeli. Su kaybını önleyecek seçimler yapılmalıdır. Bozulmayan ürünleri çantada muhafaza etmek önemlidir. Bunlara örnek olarak kutu konserveler, kuru meyveler ve meyve suları verilebilir.

ÖNEMLİ EVRAKLARA DİKKAT!

Deprem anında ve sonrasında ihtiyaç duyulabilecek kişiye ait nüfus cüzdanı, ehliyet ya da kimlik kartı, tapu, ruhsat belgeleri, deprem poliçeleri, diplomalar pasaportlar, banka cüzdanı gibi önemli bilgiler içeren tüm belgelerin fotokopileri yer alabilir.

Giyecek olarak düşünüldüğünde soğuktan koruyacak iklime uygun giysiler, iç çamaşırları, çorap ve yağmurluklar tercih edilebilir. Muhakkak ki tüm aile üyeleri düşünülerek su ihtiyacı giderilmelidir.

DEPREM ÇANTASINDA YER ALMASI GEREKENLER!

Minik malzemeler kategorisinde ıslak mendil, diş fırçaları, sabun ve dezenfektanlar, tuvalet kağıtları yer alabilir.

Ufak çaplı diğer malzemeler kategorisinde:

  • İhtiyaç dahilinde enkaz altında bulunan yeri açık edebilmek için bir düdük
  • Çakı
  • Küçük boyutlarda bir makas
  • Soğuktan korunmayı destekleyecek battaniye ya da uyku tulumu
  • İlk yardım çantası
  • Kağıt, kalem gibi not almayı sağlayacak pratik gereçler
  • Radyo özellikle pilli ve bunun için yedek piller
  • El feneri