Gündem

Kızılay acil destek istedi! İstanbul’da kan bağışı için uzun kuyruklar oluştu! En yakın Kızılay çadırı online sorgu linki!

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesini kapsayan 10 ilde yaşanan 7.7’lik deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ülkenin farklı noktalarından onlarca tır deprem bölgesine ulaşmak üzere yola çıkarıldı.

Deprem bölgesinde yaralanan vatandaşlara Kızılay tarafından kan desteği sağlanıyor. Stokların güncellenebilmesi ve vatandaşlara yardım ulaştırılabilmesi için Kızılay çadırları dün sabah saatleri itibariyle dolup taştı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ülkenin genelinde vatandaşları kan bağışına davet etti. İstanbul’da kameralara yansıyan görüntüler akın akın dolup taşan çadır görüntüleri ile göz doldurdu.

EN YAKINDAKİ KIZILAY ÇADIRI NASIL ÖĞRENİLEBİLİR?

Kahramanmaraş’ta sabah saatlerine doğru meydana gelen büyük deprem sonrasında vatandaşları kan bağışına davet eden Kızılay başkanı Kınık: “Kan ihtiyacımız olacak. Yaralılarımız gittikçe artıyor. Ülke genelinde Kuzey ve Batı bölgelerine yönelik sevkiyatlarımız devam ediyor. Yeni gün ile kan bağışı yapılmaya devam edilebilir” dedi.

Vatandaşların bulunduğu yerdeki en yakın kan bağış lokasyonunu inceleyebilmesi için internet üzerinden kontrol edebilmesi mümkündür. Bunun için kanver.org sitesine girerek en yakındaki Kızılay kan bağış çadırı öğrenilebilir. 18 ve 65 yaş arası sağlıklı bireylerin kan verebilmeleri için hizmetliler 7/24 hizmetini sürdürmeye devam ediyor.

ÇADIR ALANI YETMEDİ! KÜLTÜR MERKEZİNE YENİ YER TESİS EDİLDİ!

Başkan Kınık tarafından yapılan açıklama sonrası İstanbul/Fatih Çapa bölgesindeki Kızılay Kan Merkezi dolup taştı. Yüzleri aşan kişi kuyruğa girerek kan verebilmek için sırada bekledi. Vatandaşlardan biri Abdullah Alpay: “Allah’tan tüm depremzedelere yardımcı olmasını diliyorum. Elimizden dua etmek geliyor. Maddi yardımda elbette ki yapıyoruz. Kan vermeye geldik. Herkesi buraya davet ediyorum. Elimizden başka bir şey gelmiyor” dedi.

İstanbul/Avcılar’da da durum farklı değildi. Yapılan çağrı üzerine sokaklarda alışverişini yapan vatandaşlar, Almanyadan yakınlarını ziyarete gelenler hepsi tek bir yürek olup Avcılar’da kan bağışı sırasına girdi. Avcılar Kızılay Şube Başkanı Özdemir Paşaoğlu büyük ilgi nedeniyle yetmeyen tesisi büyütebilmek için Avcılar Kültür ve Sanat Eğitim Vakfının davet salonunu kan bağış yeri haline getireceğini ifade etti.