Gündem

Deprem anında alınan o önlemler hayat kurtarıyor!

Türkiye fay hattı kuşağı üzerinde yer alıyor. Her zaman için ani deprem tehlikesine karşı doğru ve bilinçli adım atmak gerekiyor. Deprem anında yapılan her türlü hamle hayat kurtarıcı etki sağlayabiliyor. Uzman isimden deprem anında yapılması gerekenlerle ilgili açıklama geldi.

Depremin ne zaman olacağını kestirebilmek önceden bilebilmek mümkün değil. Bu nedenle ev halkının bu konuda bilinçli olarak hareket etmesi gerekiyor. Kişinin bilgi donanımı yönüyle hem kendisini hem de evindeki imkanları depreme hazır hale getirmesi bu konuda önem taşıyor.

DEPREM ANINDA NE YAPMAK GEREKİYOR?

Deprem sırasında bina içerisinde bulunan vatandaşların paniğe kapılmadan pencere, dolap, raf gibi düşebilecek eşyalardan uzak bir konumda durması gerekiyor. Sağlam bir masa ya da sandalyenin yanı ile kanepe ya da içi dolu bir sandık koruma alanı oluşturabilir. Hayat üçgeni adı verilen bölge sağlanarak uygun pozisyonda beklemeli, baş iki el arasına alınarak koruyucu bir malzeme ile korunmalıdır.

Başlayan sarsıntı durana kadar bu halde güven içerisinde beklemek, dizüstü çökmek hem başı hem de enseyi koruyacak pozisyon almak gerekiyor. Deprem sırasında panik hali ile çıkışlara koşmak, merdivenlere ulaşmaya çalışmak uzmanlar tarafından doğru kabul edilmeyen bir davranıştır. Dikkat edilmelidir panik ile balkona çıkmamalı, pencereden sarkmamalı, asansör kullanılmamalıdır.

PANİĞE KAPILMAYIN!

Deprem sırasında özellikle tüm ilçenin etkilendiği bir durumda cep telefonlarına acil durum ya da yangın bildirmek dışında kullanmamak gerekiyor. Elektrik düğmelerine, kibrite ya da çakmağa yaklaşırken dikkat edilmelidir. Engelli bireyler tekerlekli sandalye üzerindelerse tekerleklerin kilidini aktif hale getirerek boyun ve baş kısmını koruması gerekiyor.

İŞYERİNDE OLANLAR DİKKAT!

Dökülebilecek ve döküldüğünde sıvı halde yanıcı olabilecek atık malzemelerin olduğu bir laboratuvar ortamı, mutfak ya da imalathanede daha çok dikkat etmek gerekiyor. Fırın ve Ocak gibi elektrikli cihazların anında kapatılması gerekiyor. Ufak çaplı bir sarsıntı geçirildikten hemen sonra durduğu fark edildiğinde elektrik, su ve gaz vanalarının acilen kapatılması, ısıtıcı ve sobaların söndürülmesi önemlidir.

OKULDA KARŞILAŞILIRSA…

Deprem anına okulda yakalanan çocuklar için sağlam bir masanın altında, koridorda ise duvarın köşesinde hayat üçgeni oluşturarak Çök-Kapan-Tutun hareketi kullanılmalıdır. Pencere veya camdan uzak durulmalı sıra, masa altına veya yanına konumlanmalıdır.