Gündem

Deprem bölgesi yardımlarına bir yenisi daha eklendi! THY uçuşları ücretsiz yaptığını açıkladı!

Ülkemizde meydana gelen ve etki alanı oldukça geniş olan şiddetli deprem sonrasın kurum ve kuruluşların faaliyetleri sürüyor. Türk Hava Yolları da bu kurumlardan biri oldu. THY, deprem bölgesi dönüş biletlerini herhangi bir ücrete tabii tutmayacağını açıkladı. Hangi illerden ücretiz uçuş imkanı olacak? İşte detaylar…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli ve civar 10 ili de etkisi altna alan 7.7 şiddetindeki deprem etkisini sürdürüyor. Binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olurken, binlerce kişi de şuan yaralı. Arama kurtarma ekiplerinin ise çalışmaları devam ediyor. Göçük altında ki insanlara ulaşmaya çalışılıyor. Süreç bu şekilde ilerlerken, birçok kurum ve kuruluş da destek için faaliyetler başlattı.

13 ŞUBATA KADAR ÜCRETSİZ

Türk Hava Yolları ’da deprem bölgesine destek için uçak fiyatlarında değişikliğe gitti. Son açıklamasında THY, deprem bölgesi dönüş biletlerinin para alınmadan da satılacağını açıkladı.  Şirketin basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yahya Üstün, deprem bölgesi için dönüş seferlerinin ücretsiz olarak yapılacağını söyledi. Bu hizmeti vatandaşların kullanımına açtıklarını ifade etti.

Yapılan açıklama detaylı bir şekilde şöyle oldu: Deprem bölgesi için insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşımı için AFAD koordinasyonunda çalışmaları sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Adana, Şanlıurfa, Elâzığ, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Kayseri’den yola çıkan uçuşlarımız 13 Şubat 2023 tarihine kadar tek yön ücretiz olarak hizmete açıldı.

PEGASUS DA ÜCRETSİZ YAPTI

THY haricinde başka bir hava yolu şirketi de destek için gerekli bir faaliyeti duyurmuştu. Pegasus, deprem bölgesinden yapılacak olan uçuşların tamamen ücret alınmadan yapılacağını açıkladı. Aynı şekilde deprem bölgelerine destek olmak adına AFAD ve yetkili makamların yardım ekipleri ve ihtiyaç olan malzemelerin deprem bölgesine ulaştırılması ve depremden etkilenen vatandaşların tahliyesi için gerekli olan çalışmaları yaptıklarını, açıkladılar.

Depremden etkilenen vatandaşlarımız için deprem bölgesinden çıkış yapacak olan uçuşlardan herhangi bir ücret alınmayacağını açıkladılar. Adana, Diyarbakır, Kayseri, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa meydanlarından çıkışlı planlanan bütün yurt içi direkt uçuşlar 12 Şubata kadar ücretiz olacak.