Gündem

MEB ülke genelindeki e-Sınav’ları erteledi! Yeni sınav tarihi ne zaman?

Yaşanılan deprem sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yeni karar! Ülke genelinde yapılması düşünülen  e-sınavlar ertelendi! Bu kapsamda yapılması planlanan sınavlar ileri bir tarihte yapılacak. 13 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşmesi beklenilen sınavlar bakanlık tarafından ertelendiği açıklandı. Sınava gireceklerin süreci takip ederek sınav tarihlerinden haberdar olmaları gerekmektedir!

Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle milli yas ilan edildi. Milli Eğitim Bakanlığı ise bu mevcut durumdan dolayı yeni bir karar aldı. Ülke genelinde 13 Şubat 2023’e kadar yapılması düşünülen elektronik sınavların ertelendiği açıklandı.

ÜLKE GENELİNDE YAPILACAK ELEKTRONİK SINAVLAR ERTELENDİ

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanılan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem sonrasında ülke genelinde 7 gün süreyle milli yas ilan edildi. Bu yeni karar sonrasında da Milli Eğitim Bakanlığı da bu süre içinde yapılacak olan e-Sınav’lar hakkında kararını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, milli yas sonrasında sınavlarla ilgili kararını paylaştı. Bakanlık, milli yas sebebiyle 07-12 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak olan tüm ülke genelindeki e-Sınav merkezlerinde yapılacağı açıklanan motorlu taşıt sürücülüğü, kalfalık, ustalık ve amatör telsizcilik gibi sınavları hepsinin daha sonra ki bir tarihte yapılmak üzere ertelendiğini açıkladı.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 şiddetli deprem sonrasında milli yas ilan edildi. Milli yas bir hafta süreyle geçerli olacak. Aynı zamanda deprem bölgesi içinde 3 ay kadar OHAL ilanı yapıldı. Alınan bu kararlar, kurumların da yeni kararlarında etkili oldu. Milli Eğitim Bakanlığı e-Sınav merkezlerinde yapacağı sınavları erteledi. Birçok alanda yapılması beklenilen sınavlar ileti bir tarihte yapılacak.

HENÜZ NET BİR TARİH YOK

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni sınav tarihlerini henüz duyurmadı. Ertelen sınavların ne zaman yapılacağı şu an için bilinmiyor. İlerleyen günler içerisinde bakanlık tarafından bir açıklama yapılması beklentiler arasında oldu. Sınav adaylarının süreci dikkatle takip etmeleri önemle tavsiye olunur. Sınav tarihlerini kaçıran adaylara hiç herhangi bir yeni hak olmayabilir. Konuya dair bakanlık açıklaması da ilerleyen tarihlerde gelecektir.

Meydana gelen deprem sonrasında değişiklikler, ertelemeler devam ediyor.