Editörün SeçtikleriGündem

Japon deprem uzmanı uyardı: Flaş Marmara Depremi açıklaması! “7 senedir söylüyorum”

Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Emine Küçükali Karar TV ekranlarındaki Orta Dalga programına katıldı. Burada deprem uzmanı önemli soruları yanıtladı. Aslında bu depremin bağıra bağıra geldiğini söyleyen Yoshinori, durumun ilk Silivri depremi ile başladığını anlattı.

Kahramanmaraş bölgesinde bir gün içerisinde meydana gelen 2 felaket deprem yıkımlara neden oldu. Japon Deprem Uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki beklenen Marmara depremi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Moriwaki, “7 yıldır uyarıyorum Marmara depremi her an gelebilir. Hazırlıklı olmalıyız” diyerek vatandaşları uyardı.

1999 DEPREMİNDEN DAHA BÜYÜK BİR DEPREM

Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Doğu Anadolu fay hattı uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ’daki depremden sonra devamı olarak güneyde olabileceğini söyledim. 7.7 büyüklüğünde bir deprem beklemiyorduk! Normalde 100-150 senede bir 7 büyüklüğünde geliyor ama anladığıma göre 500 sene geçtiği için 7.7 büyüklüğünde oldu. Bu deprem 1999 depreminden daha büyük bir deprem” ifadelerini kullandı.

“TERK EDİLMİŞ ŞEHİR GİBİ BİR GÖRÜNTÜ VARDI”

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Emine Küçükali, afet bölgesine ilk gittiğinde gördüğü manzarayı canlı yayında anlattı. Küçükali, “Afeti yönetirken öncesini yönetmek gerekiyordu. Riskleri iyi yöneteceksiniz ki sonunda afeti de yönetebilesiniz. Gittiğimizde orada ilk geceydi. Büyük bir sessizlik vardı. Çalışmalar ilk gece durdurulmuştu. Giderken en azından her enkazın başında kurtarma ekiplerinin olabileceğini kafamızda kurgulayarak gittik ama sessizlikle karşılaştık. Terkedilmiş şehir gibi bir görüntü vardı. Sabah yeniden çalışmalar başlatılmıştı ama yetersizdi. Hatta bir enkazın başında bir baba çocuğuna sesleniyordu. Herkes birini arıyordu. Geri döndüğümde dayanamadım ve sordum. Başınız sağ olsun! Yakınınız var mıydı? dedim. ‘Hala var. Enkazın altında 4 evladım ve eşim var. Dünden beri yardım bekliyoruz” diye cevapladı. Ama yardım yetişemedi” diyerek gözlemlerini paylaştı.

“FAY HATLARINDA HAREKETLİLİK 3 SENE ÖNCE SİLİVRİ’DEN BAŞLADI”

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen depremin habercisi 3 yıl önce Silivri’deki depremdi diyen Moriwaki, “1999 depreminde 7.4 şiddetinde 20 bine yakın insan kaybettik ve şimdi o depremden büyük 7.7 şiddetinde iki kere deprem yaşandı. Demek ki 10 kat büyük bir depremdi. 99 depreminden daha çok can kaybı olacak. Fay hatlarında hareketlilik 3 sene önce Silivri’den başladı sonra Elazığ, Bingöl ve tekrar Elazığ… Doğu Anadolu fay hattı uzun zamandır kırılmıyordu, kırılmaya başladı. Manisa, Muğla, İzmir yani Ege tarafları da kırılmaya başladı. Normalde deprem olmayan Konya’da bile küçük de olsa deprem başladı. Silivri depreminden sonra ‘Allah sizi uyarıyor daha büyük depremin olacağını işaret ederek hazır olun diye sizi uyarıyor’ demiştim bir kere” ifadelerini kullandı.

“MARMARA DEPREMİNE HAZIR OLMAK LAZIM”

Beklenen Marmara depreminin yakın zamanda gerçekleşebileceğini vurgulayan Yoshinori Moriwaki Türk vatandaşlarını uyardı. Moriwaki, “Yüzde 70’e yakın risk var. Her an olabilir.7 senedir söylüyorum bunu. Hazır olmak lazım. Eve gittiğimde ailemi hep uyarırım depreme hazır olmaları için. Gelecek olan depremi kabul etmemiz lazım. Yeni binaların çöktüğünü gördük, binalar doğru düzgün yapılsa aslında sıkıntı yok. Bundan sonra iyi bina yapmak lazım ve eski binaları güçlendirmek lazım” diyerek gelecek olan tehlikeye dikkat çekti.