Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

2023 fitre bedeli açıklandı: İsteyenler deprem mağdurlarına verebilecek! Ramazan ayından önce verilebileceği açıklandı

Din İşleri Yüksek Kurulu 2023 fitre bedelini açıkladı. Deprem mağdurları için fitrenin Ramazan ayından önce de verilebileceği açıklandı. 2023 yılı fitre bedelini 70 TL olarak belirlendiği duyuruldu. İşte yapılan açıklama..

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantı sonrasında alınan kararlar 2023 yılı fitre miktarı 70 TL olarak belirlendi. Vatandaşların fitrelerini deprem mağdurları için Ramazan ayı öncesinde de verilebileceği açıklandı.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU’NDAN AÇIKLAMA

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı için fitre miktarı, 70 TL olarak belirlenmiştir.”

BELİRLENEN MEBLAĞ GÜNLÜK ORUÇ FİDYESİ BEDELİDİR

“Bu meblağ, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedelidir. Her bir mükellef, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebilir.”

RAMAZAN AYINDAN ÖNCE VERİLMESİ CAİZ MİDİR?

Bunun yanında Din İşleri Yüksek Kurulu, içerisinden geçmekte olduğumuz olağanüstü şartlar nedeniyle, vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde yöneltilen “Fıtır sadakasının Ramazan ayından önce verilmesi caiz midir?” sorusuna, “Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. Dolayısıyla fitre vermesi gereken kimseler, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler” cevabını verdi.