Editörün Seçtikleri

Tavşancıl mucizesi gündem oldu: Tavşancıl nerede? 99 depreminde tek bir tuğla bile yıkılmadı

17 Ağustos 1999 depreminde, fay hattı üzerinde olmasına rağmen tek bir tuğlanın bile yıkılmadığı yer olan Tavşancıl ilçesi yeniden gündem oldu. Kahramanmaraş depreminde daha yeni yapıların yıkılması binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ancak 99 deprem zamanında Tavşancıl ilçesindeki imar planı sayesinde tek bir binanın bile yıkılmaması dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında 1 yıl önce yapılan binalar yıkıldı. Özellikle imar aflarından sonra konutların yıkılması vatandaşların tepkilerine neden oldu. Yaşanan bu durum 17 Ağustos 1999 depreminde bir binanın bile yıkılmadığı Tavşancıl ilçesini akıllara getirdi.

BBC belgeselinin anlattıklarına göre 1987 yılında belediye başkanı olarak Salih Gün seçildi. Gün, hemen imar planı hazırlamak için bilim insanları ile çalışmaya başladı. Bilim insanları bölgedeki deprem riskine karşı dikkat çekti.

SALİH GÜN’ÜN KIZI O GÜNLERİ ANLATIYOR

İmar planı halk arasında tartışma yaratırken Salih Gün’ün kızı Nida Gün Dönmez o zamanları şöyle anlatıyor:

Çok tepki çekti. Babamın en yakın arkadaşları babama küstüler. Ev izni alınmadı. Ruhsat alınmadı. Kendi evimizde rahmetli dedem bir kat daha çıkmak istedi ama babam kendi babasına bile izin vermedi. ‘Burası deprem bölgesi baba kesinlikle olmaz’ dedi. Her zaman söylediği söz, ‘İnsan kaybetmektense oy kaybetmeyi yeğlerim’di.

DEPREMİ YAŞAYAN BÖLGE HALKI: HİÇBİR ZARAR GÖRMEDİK

Yapılan belgeselde ilçedeki depremi yaşamış vatandaşların sözlerine yer verilirken, “Biz burada hiçbir şey yaşamamışız diyoruz kendi kendimize”, “Bizim bina hiçbir şekilde etkilenmedi” ve “Bizim evimiz iki katlı ve hiçbir zarar görmedik” ifadeleri yer aldı.