Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yeni paket duyuruldu! 15 yaş üzerine 4.125 TL harçlık verilecek: İşte başvuru şartları

İŞKUR milyonlarca vatandaşa iş kapısını aralarken, maddi olarak da destek bulunmaya devam ediyor. Gençler de meslek edinmek için maddi olarak destek alabiliyor. Gelen son habere göre 15 yaşına gelen herkese 4.125 TL tutarında para verilebileceği açıklandı. İşte başvuru şartları

İş sahibi olmak isteyenler ya da işini değiştirmek isteyenler İŞKUR’un kurslarına başvuruyor. Yapılan başvurulara ek olarak pek çok kişiye de cep harçlığı veriliyor. İŞKUR’dan cep harçlığı almak isteyenler için detaylar aktarıldı.

İŞKUR CEP HARÇLIĞI ÖDEMELERİ NE KADAR?

2023 yılının ocak ayıyla beraber yeni bir güncelleme yapılarak artış yaşandı. Meslek eğitim kurslarında 84,62 TL olarak belirlenirken sanayi sektörüne yönelik olarak düzenlemeyle beraber kurslarda 137,51 TL ödeme yapılıyor.

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idare para cezalarının kullanımında ise garantisiz mesleki eğitim kurslarında ise 63,47 TL.

Kişiler İŞKUR meslek edinme kurslarını başlatırken hem boş vakitlerin değerlendirilmesi hem de cep harçlığının çıkarılmasıyla beraber imkan veriliyor. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden veya İŞKUR resmi internet sayfasından üye olarak başvuru yapılır.

15 YAŞ ÜZERİNE CEP HARÇLIĞI

İŞKUR üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Kurslara kayıt yaptıranlar hem bir meslek sahibi olmak için adım atıyor hem de cep harçlığı alabiliyor. İŞKUR tarafından kurslara isteğe bağlı olarak sigortalılar, sosyal yardım, engelli maaşı ve dul aylığı sağlanır.