Gündem

İspanyol ekibin pide paylaşımı yürekleri dağladı! “Hikayede asıl kahraman onlar…”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 farklı Doğu ve Güneydoğu ilinde etkisini hissettiren depremde enkazda kalan vatandaşlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Deprem bölgesindeki çalışmalara yurt dışından da destekler geliyor. Son olarak İspanya’dan gelen bir arama kurtarma ekibi yolda karşılaştığı bir manzara sonrasında duygulandıran bir paylaşımda bulundu.

Bir başka ekip çalışanları 10 saat boyunca gerçekleştirdiği hummalı çalışması neticesinde bir buçuk yaşındaki bir bebeği enkaz altından kurtardı. Macarlı ekip o anları gözyaşları içinde anlattı.

SINIR ÖTESİNDEN DESTEK YAĞIYOR!

6 Şubat Pazartesi günü sabah saatlerinde meydana gelen 7.7’lik depremin ardından Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde başlayan deprem öğle saatlerinde 7.6’lık 2 deprem ile sarsıldı. 10 farklı ilde ve ülke dışında dahi sınırları aşan yıkıcı deprem için Türkiye’de seferberlik başladı.

Yurt içerisinde kurum kuruluşlardan ve vatandaşların kendi imkanları ile sivil topluluk kuruluşlarından ve AFAD aracılığı ile yardımlar sürerken yurt dışından da arama kurtarma çalışmaları için onlarca ekip akın akın sınırlardan içeriye geliyor.

ENKAZ ALTINDAN HER KURTULAN İÇİN GÖZYAŞI DÖKTÜLER!

Türkiye’ye destek amaçlı gelen ekipler arasında başta Azerbaycan olmak üzere Hollanda, Tayvan, Yunanistan gibi ülkelerden yardım kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor. Ülkeye gelen tüm arama kurtarma ekipleri çalışmalarını ilk günden beri ivedi bir şekilde devam ettiriyor.

İspanyol arama kurtarma ekibi 65 yaşındaki bir vatandaşı saatler süren enkaz çalışmaları sonrasında sağ salim dışarıya çıkarabildi. İspanyol ekip ise gece yarısında 12 yaşlarında bir kız çocuğunu ve babasını 6 saatlik uğraşın sonucu enkazdan kurtarabildi ve sağ bir şekilde çıkabildiler. Kız yaklaşık 5 metre derinlikteki alandan çıkarıldığında ambulansa bindirilme sürecinde İspanyol ekip bir anda ağlamaya başladı. Canlı yayında paylaşılan o görüntülerdeki sevinç gözyaşları ortamı duygulandırdı.

PİDE PAYLAŞIMINDA NE YAZIYORDU?

Enkaz bölgelerinde çalışmalarına devam eden İspanyol bir ekip ise Twitter hesabı üzerinden duygulandıran o Türkiye paylaşımında bulundu bir poşet içerisinde yapılmış pidelerin resmini paylaşarak şu duygu dolu not eklendi:

“Bu yiyecekleri bölgeye ulaştırabilmemiz için adeta yolumuzu kestiler. Kahvaltı veya tatlı ücreti dahi ödememize izin vermiyorlar. Tüm insanlar acil yardım ekibine dönüşmüş durumda. Unutulmaması gereken ise hikayedeki asıl kahraman onlardır. Burada biz sadece umut kaynağıyız” diyerek Türkiye’yi destekleyici ve moral verici mesajlarını paylaştılar.