Editörün SeçtikleriGündem

Prof. Dr. Naci Görür’den açıklama: İki fay hattı enerjisini boşalttı! Ancak bu 2 yer arası için çok endişe ediyoruz

Yaptığı açıklamalarla gündem olan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, gelecekte beklenen İstanbul depremi dışında 2 bölgenin daha tehlikeli olduğunu açıkladı. İki fay hattının enerjisini boşalttığını söyleyen Görür, Bingöl ve Karlıova arasındaki bölgenden endişe duyduklarını belirtti.

ENDİŞE EDİLEN BÖLGE

DHA’ya son gelişmeler hakkında açıklama yapan Görür, şunları söyledi:

“Bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun, Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir ki önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Ancak bizim yine de endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında”

İSTANBUL’DA DURUM CİDDİ

İstanbul depremi için de açıklamalarda bulunan Görür, “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum. Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur” dedi.