Gündem

EPDK yeni kurul kararını yayınladı! Süreli yükümlülükler OHAL bitene kadar ertelendi!

Petrol piyasalarında hareketlilik sürerken EPDK son dakika açıklamasında bulundu. OHAL kararı alınmış iller için 6 Şubat tarihinden itibaren başlatılan bu olağanüstü sürecin bitimine kadar bazı süreli yükümlülüklerin ertelendiği duyuruldu. Bu yeni gelişme Resmi Gazeteye yansıtıldı.

Resmi Gazetede açıklanan haberin detaylarında Petrol piyasasına yönelik yer alan lisans yönetmeliğinde değişiklik yapılması kararı alındığı ifade edildi. 57. madde üzerinde yapılan değişiklik ile tüm lisans sahiplerine etkileyecek süreli yükümlülüklerin uzatılmasına karar verildi.

6 Şubat tarihinde ilan edilen OHAL süreci kapsamında bu yükümlülükler bir süre daha uzatıldı. Bu kararın OHAL’in bitimine kadar sürmesi bekleniyor.

10 İLDEKİ AKARYAKIT İSTASYONU LİSANS SAHİPLERİ DİKKAT!

Depremin etkisini derinden hisseden 10 ildeki akaryakıt istasyonlarında dağıtıcılık yapan lisans sahipleri için bu kararın alındığı ifade edildi. EPDK’ya bildiri yapıldığı anda bu istasyonlarda 27 Haziran 2007 tarihi itibariyle lisans sahibi bayi denetim sistemine ilişkin hazırlanmış kurul kararı kapsamındaki yükümlülükler OHAL süresi sonuna kadar erteleniyor. Dağıtıcı bayilik lisansına sahip olan kişiler için uygulanan akaryakıt kısıtları 6 Şubat’tan itibaren OHAL’in bitimine kadar tamamen kaldırılmıştır, denildi.

KRİTİK ÖNEME HAİZ TESİSLER İÇİN KANUN MADDESİ DEĞİŞTİ!

EPDK konu ile ilgili Doğalgaz Piyasa Kanunu’nun maddesi üzerinde de değişiklik yaptığını ifade etti. OHAL ilan edilen illerde dağıtım şirketlerinin talebi doğrultusunda standart ve gerekli güvenlik önlemlerine uyulması ve kontrol sorumluluğu dağıtım şirketinde olacak şekilde yaşamsal ve kritik bir tesislerin öncelikli olarak dağıtım şirketlerince dikkate alınacağı ve burada lisans sahibi olan kişilerin hizmete ilişkin işlemlerinin OHAL sonuna kadar uzatılmasına karar verildiği ifade edildi. Kritik öneme haiz tesisler adı verilen grupta ise aşevleri, hastaneler, fırınlar ve toplanma alanları yer alıyor.