Gündem

Hatay’da çöken Rönesans Rezidansın müteahhidi İstanbul Havalimanı’ndan yakalandı! Yurt dışına kaçmak üzereyken ekipler yakaladı!

Güneydoğu’da yaşanan depremler sonrasında Hatay’da içinde bin kişinin yaşamını sürdüğü, 250 daireli, 12 katlı olan Rönesans Rezidans da yıkılan binalar arasındaydı. Rezidansın enkazından vatandaşlara sağ salim ulaşılmaya çalışılırken, rezidansın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yurt dışına kaçarken yakanladır.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremden civar 10 ilde etkilendi. Hatay’da etkilenen iller arasında oldu.

RÖNESANS REZİDANS 2013’TE YAPILMIŞTI

250 daireli, 12 katlı olan rezidansta bin kişi yaşıyordu. Ancak depreme dayanamayan yapı, yıkılarak enkaza döndü. Altından birçok vatandaşa ulaşılmaya çalışıldı. Yapının müteahhidine ise İstanbul Havalimanı’ndan denk gelin. Müteahhit Mehmet Yaşar Coşkun, ülkeyi terk etmek üzereyken yakalandı.

Depremlerin oldukça ağır bir hasara neden olduğu Hatay’da içinde bin kişinin yaşamını sürdüğü Rönesans Rezidans da yıkılan yapılardan oldu. Rezidansın fotoğrafları inşaatı yapan şirket tarafınca 2013 yılında ‘Cennetten bir kare’ paylaşımıyla sosyal medyada yer aldığı ortaya çıktı.

Rezidansın enkazından vatandaşlara sağ salim ulaşılmaya çalışılırken Rönesans Rezidansın müteahhidi olan Mehmet Yaşar Coşkun’a kaçmak üzereyken ulaşıldı. Mehmet Yaşar Coşkun, İstanbul’da havalimanında yurt dışına gitmek isterken ekiplerce yakalandı.

REZİDANS DEPREMDE ADETA ENKAZA DÖNDÜ

12 katlı yapılan rezidans yerler bir olan yapılarda arasında oldu. Hatay’ın Antakya ilçesi İnönü Bulvarı’nda 2013 senesinde yapımı tamamlanmıştı. 250 daireli ve 12 katlı olan Rönesans Rezidansı, depremde yerle bir oldu. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrasında yapı adeta enkaza döndü.

Enkaza dönen yapının altından da vatandaşlara ulaşmaya çalışıldı. Ortalama olarak 1000 kişinin yaşamını sürdürdüğü yapıda, birçok kişi enkaz altında kaldı. İnşaatı yapmış olan şirketin ise 2013 yılında rezidansa ait bir fotoğrafı paylaştığı ortaya çıktı. Paylaşılan fotoğraf için ‘Cennetten bir kare’ açıklaması yapıldı.

Hatay spor oyuncusu Kerim Alıcı, teknik direktör Taner Savut ve takım arkadaşı olan Christian Atsu’nun da enkazın altında olduğunu söyledi. Rezidansın altında kalan ikili için de yardım istendi. Bir an önce yardım edilmeli çağrısı yapan Kerim Alıcı, adres bilgilerini de paylaşıp yardım için çağrıda bulunmuştu.