Editörün SeçtikleriGündem

Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendiriyor! Kandilli Rasathanesi’nden korkutan açıklama geldi

Türkiye’de büyük bir yıkıcı güce neden olan Kahramanmaraş depremi sonrasında uzmanlardan açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Gelen bir son dakika haberine göre Türkiye’de herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Kandilli Rasathanesi’nden önemli bir bilgilendirme geldi.

Kandilli Rasathanesi tarafından bölgede yapılan çalışmalar sonrasında 7-8 metreye vatan kaymaların olduğunun gözlemlendiği açıklandı. Konuya ilişkin açıklama Prof. Dr. Özener tarafından yapıldı.

Özener, yaptığı açıklamasında, “Fayın olduğu yer başta olmak üzere, 300-350 kilometrelik alanda bu etki var” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat sabahında meydana gelen 7,7’lik depremden sonra 7,6’lık bir deprem daha meydana gelmişti. Bu durumun yaşanması uzmanlar tarafından şaşırtıcı bulunuyor. Bölgede meydana gelen 2 büyük yıkıcı depremden sonra 7-8 metreye varan kaymaların meydana geldiği belirtiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

2 BİN 700’DEN FAZLA ARTÇI ŞOK MEYDANA GELDİ

Vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyaran Özener şunları söyledi:

“Şu anda TÜBİTAK’ın hızlı araştırma desteğiyle de birçok grup araziye çıkmış vaziyette. İlk saha gözlemlerinde fayın geçtiği yerlerde 3 metrelik atımlar oluştuğu söylenmişti.” diyen Özener, “Arazide, çalışmalar ve ekipler çoğaldıktan sonra yapılan saha incelemelerinde 5 metrelik atımların da olduğu söyleniyor. Bunlar dışında da GPS gözlemlerinden, TUSAGA-Aktif istasyonlarından, Harita Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ekiplerinin yapmış olduğu gözlemlerde Ekinözü istasyonunda 5 metreye varan bir atım olduğu ortaya çıktı”

UYDUDAN GÖRÜNTÜLENDİ

17 Ağustos depreminden sonra da merkez üssünde 3 buçuk metrelik atımlar olduğunu hatırlatan Özener, “İlerleyen dönemdeki çalışmalarla daha da netleşecek fakat, 7-8 metreye varan atımlar, kaymalar gözlemlendi.” dedi.

Özener, şöyle devam etti:

“Bu doğrultu atımlı bir fay, yan yana iki bloğun olduğunu düşünün, Doğu Anadolu Fayı sola doğru yanal atımlı. Karşıdaki alanın, fayın sola doğru doğru hareket ettiğini düşünün. Dolayısıyla, diyelim ki noktadan bir yol geçiyor. Yolun fayın geçtiği noktalarda atması, yani yaklaşık belirli yerlerde 3 metre, 5 metre kadar olabiliyor. Geniş bir coğrafyayı etkiliyor. Fayın olduğu yer başta olmak üzere, 300-350 kilometrelik alanda bu etki var.”

‘ARTÇI SAYILARINDA BİR AZALMA YOK’

Artçı şoklara karşı uyaran Özener, depremin başında olduklarını belirterek, “Dolayısıyla bu artçı şoklar yani 5 büyüklüğünde, 6 büyüklüğünde de artış şokları maalesef yaşayacağız. Onun için tekrar tekrar söylüyorum hasarlı binalara kesinlikle girmemeleri gerekmekte.” dedi.

İLERLEYEN GÜNLERDE AZALACAKTIR

Özener, “Yanılmıyorsam günde 500 artçı deprem çözüyor arkadaşlarımız. Depremlerin gerçekleşmesi itibariyle geçen sürede artçı sayılarında bir azalma yok. İlerleyen süreçlerde bu sayılar azalacaktır” ifadelerini kullandı.