Editörün SeçtikleriGündem

Başvurular hızla artıyor! Binada oturanlar dikkat: Depreme karşı ücretsiz bina testi yaptırabilirsiniz

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve bizleri bir kere daha deprem gerçeği ile yüzleştiren olaydan sonra başvurular hızla arttı. Beklenen İstanbul depremine karşı vatandaşların başvurularını arttırdığı açıklandı. İBB, binaların dayanıklılığına dair yapılan başvurularda artış olduğu duyuruldu. Ücretsiz olarak yapılan bina dayanıklılık testinin sonuçları 10 gün içinde çıkıyor.

Kahramanmaraş’ta 9 saat ara ile meydana gelen peş peşe depremler beklenen İstanbul depremini hatırlattı. İstanbullu vatandaşlar depremden önce ücretsiz bina testi yaptırmak için başvurulara başladı.

BAŞVURULAR BURADAN!

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, kent genelinde binlerce kişi binasının incelenmesini istiyor. Başvurular ise ‘binatespiti.ibb.istanbul’ sitesinden yapılıyor.

SONUÇLAR 10 GÜN İÇİNDE ÇIKIYOR

Belediye ekipleri, başvuru yapılan binayı inceleyerek, 10 gün içinde sonuçları açıklıyor. Tut, bugüne kadar 100 bini aşkın binayı ziyaret ettiklerini ve 30 bininin izin verdiğini söyledi. Bu durumun bilgilendirme amaçlı olduğunu ifade eden Tut, “”Binanız riskli yapı ilan edilmeyecek. Ancak yüksek riskli yapı çıkması halinde güçlendirme süreçleri için başvuru yapılabilir” dedi.

İşlem için herhangi bir kat malikinin müracaat etmesi yeterli olacak.

BEŞ FARKIL RİSK DURUMU

İBB’nin raporuna göre binalar 5 farklı risk durumuna göre ayrılıyor;

A sınıfı binaların puan karşılığı; 100 ve üzeri (Düşük Risk)

B sınıfı binaların puan karşılığı; 75-100 (Düşük Risk)

C sınıfı binaların puan karşılığı; 50-75 (Orta Risk)

D sınıfı binaların puan karşılığı; 25-50 (Yüksek Risk)

E sınıfı binaların puan karşılığı; 0-25 (Çok Yüksek Risk)