Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Devlet ihtiyaç sahiplerine 200 bin TL hibe edecek! Hemen başvurabilirsiniz: İşte şartlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Bakanlığın verdiği geri ödemesiz 200 bin TL destek ödemesinin detayları belli oldu. Başvurular başladı! 200 bin TL ödemenin depremzedelere ve ev onarımı için ihtiyaç sahiplerine verileceği belirtildi. Başvurular online olabileceği gibi yüz yüze de yapılabilecek.

Aile Bakanlığı tarafından 200 bin TL’lik ev onarım destek veriliyor. Geri ödemesiz olarak verilen bu destek depremzedeler ve ihtiyaç sahipleri tarafından alınabilecek.

DEVLET PROJESİ

Devlet aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine verilecek 200 bin TL destek ödemesinin devlet desteği projesi olduğu ifade edildi. Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile vatandaşların ev onarım için maddi desteğini karşılayabiliyor.

BAŞVURULAR ONLİNE YA DA YÜZ YÜZE YAPILABİLİYOR

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuruların online ya da yüz yüze yapılabileceği açıklandı. Aile Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilecek olan geri ödemesiz desteğin miktarının 200 bin TL olduğu belirtildi.

BAŞVURUDA EN ÖNEMLİ ŞART

Başvuru yapmak isteyen kişilerin maddi durumlarının yeterli olmaması ve evlerinin deprem ya da diğer afetler sebebi ile zarar görmesi gerekiyor. Devletin verdiği bu 200 bin TL2lik destek geri ödemesiz olarak verilecek.

EV ONARIM DESTEĞİ NEDİR?

Bakanlık aynı zamanda evin durumuna göre ev onarım desteği vermektedir. 2023 yılı için asgari ücret zammına göre belli oldu. Bu yardımın miktarı önceden 10-40 bin TL arası veriliyordu. Şu anda 75 bin TL’ye kadar veriliyor. Aynı zamanda yardımın miktarı prefabrik evler için miktar 150 bin TL ve betonarme ev yapımlar için 200 bin TL’ye kadar aktarılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

200 bin TL ev onarım desteğinden yararlanmak isteyenler için birtakım kriterlerin sağlanması gerekiyor. 18 yaşından büyük olmak, asgari ücretin 3’te 1’inden daha az gelir sahibi olmak, tapuda tam hisseli sahip olmak gibi şartlar bulunuyor.