Gündem

Deprem öncesi meclise sunulan EYT için çalışmalara yeniden başlanıyor! Kritik o tarih sonunda verildi!

Onlarca çalışanın uzun süredir beklediği EYT meselesi üzerine yapılan son açıklama 7 Şubat Salı gününe işaret ediyordu. 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen 10 ilde etkisini hissettiren depremin ardından EYT çalışmaları durduruldu.

Depremin 8. gününde Ak Parti Grup Başkan Vekili tarafından yapılan son dakika açıklaması EYT konusunu yeniden gündeme getirdi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki iki deprem sonrası göçük altında kalan vatandaşlara ulaşılabilmesi için arama kurtarma çalışmaları 8. günü ile devam ediyor. Onlarca günün ardından mucize haberleri deprem bölgelerinden bir bir gelmeye devam ediyor.

Kahramanmaraş başta olmak üzere Gaziantep, Hatay, Adana, Kilis, Osmaniye, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır’ın içinde bulunduğu ilçelerde meydana gelen depremin bilançosu ise 30 bin kişiye ulaştı. 30 bine yakın can kaybı 80 bini aşkın yaralı vatandaşın kurtarılması ile çalışmalar sürmeye devam ediyor.

MECLİS YENİDEN ÇALIŞMALARA BAŞLADI!

Deprem öncesinde EYT düzenlemesi meclis komisyonunda görüşülmeye başlanmıştı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna kadar gelen ve 7 Şubat tarihinde meclisten geçmesi planlanan EYT için tarihler değişti. Türkiye’yi yasa boğan elim deprem süreci nedeniyle ertelenen EYT konusu için yeniden tarih verildi.

Yaşanan deprem nedeniyle meclis bir hafta boyunca kapatıldı. Meclis çalışmaları bir haftanın ardından yeniden başlarken konu üzerine Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş o kritik tarihi açıkladı.

EYT MECLİSTE HANGİ GÜN YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK?

Mecliste bulunan ve onay verilmesi için bekletilen EYT için 21 Şubat tarihi belirlendi. Konu üzerine gelişmeyi Ak Parti Grup Başkan Vekili Elitaş duyurdu. Yapılacak 21 Şubat görüşmesi sonrası konu Cumhurbaşkanına iletilecek ve imzalaması beklenecek. Atılacak imzanın ardından genelge Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşacak. Bir sonraki adımda başvuru işlemleri alınmaya başlanacak.

Yapılacak başvurunun ardından ilk maaşların Mart ayında hesaba yatması bekleniyor. SSK ile emekli olacak bir kişinin ortalama aylığı 7 bin 797 TL, Bağkurlu emekli için bu rakam 5 bin 811 TL, Emekli Sandığı emeklisi için ise ortalama 12 bin 389 TL olması bekleniyor. Tüm bu rakamların ortalaması alındığında 8 bin 733 TL’yi görmüş oluyor.