Gündem

Tek kişilik mücadele ile o köyü kurtardı! Hatay’ın o ilçesinde vatandaşların burnu dahi kanamadı!

Kahramanmaraş merkez üssü olarak meydana gelen 10 farklı ilde derinden hissedilen depremin ardından duyulan o haber bir anda gündemi sardı. 30 bini aşkın vatandaşın ölümüne sebep olan depremin kucağında yer alan o köyde tek bir vatandaşın dahi burnu kanamadı.

Duyanlar şaşırıyor. Zira etrafındaki tüm beldeler yıkılırken onlarca insan enkaz altında kalırken o yer sapasağlam kalabildi. Depremin etkisiyle taş taş üstünde kalmazken o ilçede ne bina yıkıldı ne de herhangi bir can kaybı yaşandı.

ERZİN KÖYÜNDE MUCİZE YAŞANDI!

Hiçbir şekilde hasarın yaşanmadığı o yer Hatay’ın Erzin ilçesiydi. Konu üzerine Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu 2019 yılında göreve geldiği günden itibaren hiçbir şekilde kaçak yapıya izin vermediğini açıkladı. Onlarca insanın can verdiği depremden burnu bile kanamadan köyünü sapasağlam çıkarabilen Ökkeş Elmasoğlu yeni bir kahramanlık hikayesi yazdı.

Başkan Elmasoğlu’nun açıklamaları Gölcük depremini hatırlattı. Gölcük depreminde taş taş üstünde kalmazken sadece Tavşancıl ilçesi sapasağlam ayakta kalabilmişti. Art arda gelen iki büyük sarsıntıya rağmen 50 kişilik Erzin köyünde herhangi bir göçük yaşanmadı. Üstelik Osmaniye, İskenderun, Maraş ve Hatay’a oldukça yakın bir bölgede bulunuyordu.

“KAÇAK YAPIYA İZİN VERMEDİM!”

Erzin Belediye Başkanı konu üzerine bu mucizenin arka planındaki gerçeği açıkladı: “Kendi dönemimde hiçbir şekilde kaçak yapıya izin vermedim” diyen Başkan; hasarlı ve çatlak binamız elbette ki oldu fakat enkaz altında kalan hiçbir vatandaşımız bulunmuyor. Ailemle beraber o ilçede ben de yaşadım. Oldukça şiddetliydi ve bitmeyen bir deprem süreciydi, dedi.

Başkan Elmasoğlu 2019 yılında ilk kez bu bölgede başkan seçildiğini ifade ederek;

“Seçildikten sonra herhangi bir kaçak yapıya izin vermedim” dedi ve ekledi: “Daha önceden yapılmış kaçak binalar vardı. Bunların yeniden yapılmasını talep ettim. Bu konuda çıkarılacak büyük derslerimiz var. Zihin değişikliğine ihtiyacımız var. Ben başkan seçildikten sonra yaptığım araştırmada bir akrabamın kaçak konut inşa ettiğini fark ettim. Onun dahi evini mühürledim. Bu konuda tepki alsam da bakış açımı değiştirmedim. Kurallı bir toplum olmalıyız. Yoksa bu acılar yaşanmaya devam eder” diyerek sözlerini tamamladı.