Gündem

Deprem bölgesindeki vatandaşlar dikkat! 80 bin vatandaş için çadır ve konteyner mahallesi kurulacak!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Gaziantep’te yoğun çalışmalar sonrası özel bir konteyner ve çadır kent kurulacak. 80 bin vatandaşın faydalanabileceği geçici olarak barınma yeri olarak sunulacak bu bölgeler 11 farklı noktadan oluşacak. Bölgesel olarak başlatılan ve farklı ilçelerde kurulumu sağlanacak geçici yerleşkeler için kalıcı yerleşim alanlarına geçilebilmesi adına altyapı çalışmaları da denetleniyor.

80 BİN VATANDAŞ FAYDALANACAK!

Bakanlık Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 10 ilde etkisini hissettiren deprem için elini taşın altına koydu. Depremden sağ olarak kurtulan vatandaşlar için konteyner kurulmaya başlandı. Yapılan planlama sonrası 80 bin  vatandaşın özel olarak belirlenmiş bölgelere dizilen çadır ve konteynerlerden faydalanabilmesi mümkün hale gelecek.

Planlamada 11 farklı bölgede 17 bin 27 adet çadır kurulumu tam olarak netleşti. 1.522 konteyner bölgede vatandaşların kullanabilmesi için halka açıldı. Ek olarak 15 bin konteyner daha eklenmesine kararı verildi.

11 FARKLI MERKEZİ NOKTA PLANLANDI!

Öncelikle Gaziantep’te başlatılan bu proje acil barınma yeri olarak geçici olarak hizmet verecek kent merkezinde farklı ilçe ve beldelerde kurulacak olan çadırların 11 farklı noktada konuşlanması planlandı.

Gaziantep’in Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi başta olmak üzere Nurdağı, Nizip ve İslahiye ilçeleri için 17 bin 27 adet çadır kurulmuş durumda. Bunun yanı sıra vatandaşlar yine aynı bölgeler dahil olmak üzere Şahin Bey ve Şehitkamil ilçelerinin de bulunduğu bölgelerde 1.522 konteynırdan faydalanabiliyor. Bu sayı daha da arttırılıyor. Bu proje kapsamında bölgenin daha da derinleştirilmesi adına altyapı çalışmaları da sürüyor.