Gündem

Kaçak bina mühendisleri yurt dışına kaçarken kıskıvrak yakalandı! Müteahhidin ağzından çıkan o söz ile etraf buz kesti!

Adıyaman’da bulunan depreme dayanıksız binaları yapan müteahhitler Gürcistan sınırından yurt dışına kaçmaya çalışırken kıskıvrak yakalandı. İsimlerinin Yavuz Karakuş ile Sevilay Karakuş olduğu anlaşılan çift sağlık kontrolünden geçirilmesi için İstanbul Havalimanı’ndan alınarak hastaneye yönlendirildi.

Çiftin bu hamlesi kameralara takıldı. Gazetecilerin sordukları “Vicdanınız rahat mı?” sorusuna verdikleri cevap ise şok etkisi yarattı.

Bu haber açıklandıktan hemen sonra Gaziantep’te yıkılan binaları yaptığı söylenen inşaat mühendisi Afyonkarahisar’da iken görüldü ve anında gözaltına alındı.

SINIR DIŞINA KAÇARKEN YAKALANDILAR!

Bu sabah saatleri itibariyle İstanbul Havalimanı’nın dış hatlarında kimlik kontrolü sonrasında tespit edilen ardından Gürcistan’a kaçtıkları anlaşılan Yavuz Karakuş ve Sevilay Karakuş kıskıvrak gözaltına alındı. Mimar çiftin Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde Adıyaman’da yıkılan birden fazla binanın müteahhiti olduğu anlaşıldı.

O AÇIKLAMA KAN DONDURDU!

Kaçmaya çalışan çiftin üzerinde 16 bin dolar para bulundu. Buna ek olarak 20 bin TL nakit paraya da ulaşıldı. Şüpheliler emniyete alındı. Yapılan incelemenin ardından savcılığa sevk edildi.

Sağlık kontrolü yapılabilmesi için ekiplerle beraber alana götürülürken birkaç muhabir çifte yönelik yaşanan durumları hatırlatarak; “Vicdanınız rahat mı?” sorusu soruldu. Sorulan soru üzerine Yavuz Karakuş şu yanıtı verdi:

“Bölgede 44 farklı bina yaptım ve vicdanım rahat. Sadece 4’ü yıkıldı. Ancak biliyorum ki her şey usulüne uygundu” yanıtını verdi.

HİÇBİRİ GÖZ ARDI EDİLMEDİ!

Öte yandan Kahramanmaraş’ta hasarlı binaları yaptığı fark edilen ve Afyonkarahisar’a kaçan inşaat mühendisi A.G. polis tarafından kıskıvrak yakalandı. Kendisine ait olan Pamukoğlu sitesinde 14 kişinin öldüğü haberi duyuldu. Beton kalitesinin düşük olduğu Donat işçilik ile binanın yapıldığı öğrenildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyon ile yakalandı. Yaşadığı şehir Gaziantep’e sevk edildi.

Yıkılan binalara yönelik çalışma yapan müteahhitlerin peşi bırakılmadı. Gaziantep’te depreme dayanıksız binaları yaptığı tespit edilen Ayşe Mehmet Polat sitesinin müteahhiti Mehmet Ertan Akay’da tutuklanarak gözaltına alındı.