Gündem

AHBAP derneğinin kurucusu şarkıcı Haluk Levent aslında kimdir? Meğer gençliğinde…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde başlayan ve 10 farklı ilde etkisini hissettiren büyük depremin ardından tüm ülke tek yürek oldu. Özellikle AFAD ve Sivil Toplum kuruluşlarının yanı sıra depremin ilk gününden beri AHBAP isimli derneğin kurucusu şarkıcı Haluk Levent en ön sırada yer aldı. Maddi ve manevi tüm imkanları seferber ederek sokaklarda günlerini geçirmek pahasına deprem bölgesinde halkla birlikte oldu.

Bölgeye daha çok desteğin gidebilmesi adına özel yardım organizasyonu dahi düzenleyen Haluk Levent ve hayatı merak edilmeye başlandı. Araştırıldığında arka planda aslında gençliğinde de bu tarz faaliyetlerde bulunduğu ortaya çıktı.

HALUK LEVENT KİMDİR?

Sosyal sorumluluk projelerinin ilk ismi olarak akla gelen ünlü şarkıcı Haluk Levent rock müziğinde önemli bir başarıya ulaşabilmiştir. AHBAP derneği ile ismi sıklıkla geçen ve her türlü toplumsal olayda ilk sırada yer alan Levent, depremzedelere yüklü miktarda bağış toplayabilmiştir.

Haluk Levent aslen Adanalıdır. 26 Kasım 1968 yılında doğmuştur. Gerçek adı ise Haluk Levent Acildir. 9 kardeşli bir ailenin 8.çocuğu olan Levent, İlkokulu Sabancı ilköğretim okulunda tamamlamış, liseyi ise Adana Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Orman Mühendisliği daha sonra Ankara Üniversitesi ve Kastamonu Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Fizik ve son olarak Ankara Üniversitesi’nde Muhasebe okumuştur.

MADDİ İMKANSIZLAR HEP YARA AÇTI!

Levent’in üniversite hayatında tek bir okula bağlı kalamaması ve sürekli istikrarsız tavırlarının arka planında maddi imkansızlıklar olduğunu ifade etti. Büyük mücadelelerle geçen hayatı onu ticaretle buluşturdu. Ancak bunda da başarısız oldu. Ardından müziğe başladı. İlk albümü “Yollarda” çok beğenildi ve bir anda popülerleşti. 1997 yılının Ağustos ayında cezaevine girdi. Ticari yaşantısında bir dava ile sorgulama başlatılmıştı. Bu nedenle 9 ay boyunca cezaevinde kaldı. Maddi imkansızlıklar onu hep bu şekilde etkiledi.

GÖLCÜK DEPREMİNDEKİ HALİ YENİDEN GÜNDEM OLDU!

Cezaevine girmeden hemen önce Mektup isminde albümünü çıkarttı. Cezaevinden çıktığı andan itibaren ise askere giderek vatani görevini yerine getirdi. 1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminde bir çocuğu enkazdan kendisi çıkardı. Yıllar sonra AHBAP derneğini kuran sanatçı 1999 yılındaki kurtardığı çocuk yeni deprem sürecinde yeniden gündeme getirildi.

Haluk Levent’in kurtarmış olduğu o çocuk bugün Maraş’ta gönüllüler arasında aileleri kurtarmak için çaba sarf ediyor. Twitter’da yapılan paylaşımda o dönemdeki karelere de yer verildi. Sıkıntılı geçmişinin ardından üne kavuştuğu andan itibaren henüz gençlik yıllarında konserlerden aldığı ücretin önemli bir kısmını bağış olarak sunduğu sonradan ortaya çıktı.