Editörün SeçtikleriGündem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duyurdu: Deprem sonrası açıklandı! Ay sonuna kadar tüm illerde başlıyor

Kahramanmaraş depremi sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgede incelemeler yapmaya başladı. Bakan Kurum, yaptığı açıklamasında depremin vurduğu şehirlerde cumhuriyet tarihinin en büyük afet dönüşüm projesini başlatacaklarını açıkladı. Ay sonuna kadar bütün illerde inşaat faaliyetlerini başlatacaklarını belirtti.

Bakan Kurum, depremin vurduğu şehirler arasında olan Gaziantep’te incelemelerde bulundu. İnceleme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Kurum, depremin vurduğu illerde yeniden inşa edilecek binalar hakkında da bilgi verdi.

BÜTÜN İLLERDE FAALİYET BAŞLATILACAK

Meydana gelen büyük facia sonrasında açıklama Bakan Kurum, “Ay sonuna kadar tüm illerimizde inşaat faaliyetlerini başlatacağız” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLAR AFAD’IN KOORDİNASYONU DIŞINDA EVİNDEN EŞYA ALMAMALI”

Bakan Kurum, açıklamasının devamında şunları da söyledi:

“Şu ana kadar 10 ilde 307 bin 763 bina, yani 1 milyon 586 bin 901 ev ve işyerini inceledik. Bunlardan 41 bin 791 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Bu da yaklaşık olarak 190 bin 172 konut ve işyerine denk geliyor. Vatandaşımız AFAD’ın koordinasyonu dışında evinden eşya almamalı”

“1 YIL İÇİNDE İNŞA ÇALIŞMALARINI HALLEDECEĞİZ”

Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamasında 1 yıl içerisinde o bölgelerde evlerin inşa edileceğini belirtildi. Erdoğan, “Çalışmaların sonlandığı yerlerdeki ekipleri yıkımın ağır olduğu yerlere aktarıyoruz. Aksaklıkları tespit edip, gereken talimatları verdik. Buradaki çalışmaları bitirerek enkaz altında hiçbir vatandaşımızı bırakmayacağız. Ardından hızla enkaz kaldırma ve inşa faaliyetlerine başlayacağız. Yüz binlerce konutu altyapısı ve üstyapısıyla inşa edecek, şehirlerimizi yeni baştan kuracak planlamaları yapıyoruz. Van, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde, sel felaketlerinde, yangınlarda tüm felaketlerde nasıl insanımızın yanında olduysak buralardaki yaraları da halledeceğiz. 1 yıl süre bekliyorum, 1 yıl içinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.