Gündem

Ehliyet sınavlarında yeni karar alındı! MEB, sınav tarihleri için açıklama yaptı!

Meydana gelen şiddetli depremlerden sonra ehliyet sınavlarının ne zaman yapılacağı merak edilen sorular arasında yer aldı. Pek çok sınav ertelenirken, ehliyet sınavından durumun ne olacağı araştırılmaya başlandı. Ehliyet sınavları ertelendi mi?

Kahramanmaraş depremleri sonrasında motorlu taşıt e-sınavlarının ertelenmesine karar verildi. Normalde 7-12 Şubat 2023 tarihlerinden yapılması gereken e-sınavlar ileri bir tarihe taşındı. MEB, yaşanan acı olaylardan sonrasında erteme kararını paylaştı.

EHLİYET SINAVLARI İÇİN SON DURUM NE?

Ehliyet sınavı, yani aslında Motorlu taşıtlar için yapılan sürücü kurs e-Sınav oturumları başka bir tarihte yapılmak üzere ertelendi. Güneydoğu’da yaşanan ve tüm ülkeyi acıya boğan depremlerden sonra, birçok sınavla beraber e-Sınav’lar da ertelenmiş oldu. Vatandaşlar ertelenen sınavın ne zaman yapılacağını ise merak etmekte.

MEB tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı; 1-12 Şubat 2023 tarihlerinden gerçekleşecek olan Motorlu taşıtlar sürücü kursu MTSK) s-Sınav oturumları ülke genelinde ileri bir tarihe, 11 ile 12 Şubat 2023 tarihinde yapılması planlanan bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM) ‘Genel Zihinsel Yetenek Alanı Ön Değerlendirme Uygulamaları’ ülke geneli içinde ileri bir tarihe ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından yapılacak olan kalfalık ve ustalık sınavları da ileri başka bir tarihe ertelendi, açıklaması yapıldı.

YENİ SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Yapılan açıklamalardan sonra ülke genelimde yapılması düşünülen pek çok sınav ertelenmiş oldu. MEB kararlı ertelemeler, ülkenin içinde bulunduğu zor durumda göz önünden bulundurularak alınmış oldu. Kahramanmaraş depremleri sonrasında herhangi bir mağduriyete sebep vermemek adına sınavlar ve okulların açılma tarihleri ertelendi.

Açıklamalardan sonra ise vatandaşlar yeni sınav tarihlerini merak edip, konuya dair araştırmalar yapmaya başladılar. Ancak yeni sınav tarihleri için şuan net bir şey söylemek pek mümkün görülmüyor. Sınavların yeni tarihinin ne zaman olacağı da MEB tarafından gelecek olan açıklamayla belli olacak.

Ertelenmiş olan sınavlar için de şimdilik herhangi bir resmî açıklama gelmedi. Gelecek olan resmi açıklama sonrasında yeni sınav tarihleri netleşecek.