Gündem

Enkaz altında mucize günleri başladı! Umutlar yeniden yeşerdi! Tarihe geçen enkazda en uzun süre yaşayanların hikayeleri…

Türkiye’yi yasa boğan 10 ili etkisi altına alan depremin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. 6 Şubat Pazartesi günü yaşanan depremin ardından 10.gününde mucize haberleri de gelmeye devam ediyor. Günler sonra enkaz altından çıkan vatandaşlara sağ salim ulaşılması umutları yeniden yeşertiyor. Öte yandan yapılan araştırmalar tarihte enkaz altında en uzun süre kalabilen insanların da var olduğunu ortaya koyuyor.

Depremin  gününden beri AFAD ve sivil toplum kuruluşları arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Farklı ülkelerden de ek desteklerle müjde haberleri için gece gündüz aramalar durmaksızın devam ediyor. Öte yandan en çok merak edilen soru ise enkaz altında bir insan kaç gün yaşayabilir, oluyor.

Mucize günlerinde her saniye yeni yaşam anlamına geliyor. Enkaz altında günlerce aç ve susuz olarak yaşayabilen insanlara ulaşıldığı ve hayatta oldukları görüldükçe mucizeler hayatımızda yer etmeye devam ediyor. Öte yandan uzmanlar bu konuyu daha bilimsel açıdan inceleyerek tarihteki en uzun süre enkazda kalan kişilerin varlığına da değiniyor.

“OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM!”

Enkaz altında bir kişinin sağlıklı bir şekilde var olabilmesi ve onlarca günün ardından sapasağlam çıkarılabilmesi için mümkün olduğu ifade ediliyor. Burada en önemli konu bölgedeki hava koşulu, kişinin ağır yara alıp almadığı ve nefes alma payı bulunup bulunmadığı oluyor.

Normal şartlarda ilk 24 saatlik süreç hayati belirleyici olarak kabul edilirken mucizeler 10.günde dahi gelmeye devam ediyor. Suya ve havaya erişim sağlamak azaldıkça yaşam olanağı da riske giriyor. Konu üzerine doktorluk unvanı bulunan Massachusetts hastanesinin uzman ismi doktor J.Lee görüşlerini aktardı: “7. günden sonra canlı birini bulabilmek neredeyse imkansız ancak tarihe bakıldığında 7. günden sonra dahi hayatta kalabilen insanlar var. Bu bizim için olağanüstü bir durum” dedi.

MUCİZE 14 GÜN DEVAM ETMİŞTİ!

Tarihte dünyada en uzun süre enkaz altında kalabilmiş olan kişilere örnekler gün yüzüne çıkarıldı. 2010 yılında Haiti’de yaşanan deprem sonrasında 14 gün boyunca ulaşılamayan bir adam enkaz altından çıkarılmış ve sağ salim hayata dönmüştü. 200 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan depremin sonrasında 14. gün ulaşılan kişi mucizenin en büyük örneği olarak kabul edildi.

Beichuan’ da Xie S.Ju enkaz altında 72 saat boyunca kalmıştı. Eşi ise 139. saat enkazdan sağsalim çıkarıldı.

Mianzhu’da 80 yaşında olan ve kısmi felç geçirmiş bir adam 266. saatte kurtarıldı. 11 gün boyunca hayata tutunabilmişti.

MARMARA DEPREMİNDE DE MUCİZELER YAŞANDI!

Marmara depreminde tam 151 saat enkazdan çıkarılan 5 yaşındaki çocuk bugün dahi mucize İsmail olarak anılıyor. Yine Konya’da yaşanan ve 2004 yılındaki depremde çöken apartmanda tam 131. saat ulaşılan 16 yaşındaki çocuk sapasağlam kurtarılmıştı. 1992 Erzincan depreminde ise bir hastanede yakalanan Nurcan Eraslan 187. dakikada enkazdan çıkarılarak hayat buldu.