Editörün SeçtikleriGündem

İstanbul depremi için süre doldu! Artık uzatmalardayız: İstanbul deprem haritası yayımlandı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki deprem sonrasında İstanbul depremi araştırmaları hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde Naci Görür, İstanbul depremi için sürenin dolduğunu artık uzatmalarda olduğumuzu söyledi. Tarihe bakıldığında İstanbul’da 1509 ve 1766 yıllarında 2 büyük deprem meydana gelmişti. İstanbul fay hattı risk haritası yayımlandı.

10 ilimizi sarsan ve yüzyılın en büyük felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminden sonra pek çok kişi İstanbul depremini araştırmaya başladı. Aynı zamanda İstanbul deprem haritası ve fay hattı gündemdeki sıcaklığını da korumaya başladı.

TARİHTEKİ 2 BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ

1509: 10 Eylül 1509 tarihinde Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda 7,2 şiddetinde büyük bir deprem meydana geçti. Osmanlı İmparatorluğu’nda bu deprem sebebi ile 4.000 – 13.000 kişi hayatını kaybetti.

1766: 22 Mayıs 1766 yılında meydana gelen depremi Marmara Denizi’nin doğrusunda meydana geldi. Uzmanlara göre ciddi anlamda çok büyük ve yıkıcı bir depremdi.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

Uzmanlar İstanbul depreminin olacağını ifade ediyor. Ancak konu ile ilgili elbette bir tarih verilmesi mümkün değil. Depremin büyüklüğünün ortalama 7,0 ve 7,5 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Birinci derece riskli ilçeler: Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar

En yaşlı ilçe olan Beyoğlu ve Fatih bölgesinin ciddi hasar alacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Kumburgaz, Silivri, Marmara Ereğlisi ve Tekirdağ bölgeleri de ciddi olarak hasar alabilir.